Jaki powinien być dobry materac? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

.
.

Jaki powinien być dobry materac? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Odpowiednio dobrany materac może okazać się wybawieniem dla wiecznie bolących pleców czy skołatanych nerwów od chronicznego niewyspania. Niekiedy większą uwagę przywiązujemy do wystroju sypialni niż do jej wygody i funkcjonalności. Tymczasem dobry materac to warta poczynienia inwestycja, która zaprocentuje zdrowszym ciałem i lepszym samopoczuciem. Zanim dokona się wyboru i zakupu właściwego modelu, warto zadać sobie kilka pytań, przeanalizować własne potrzeby oraz sprawdzić dostępne na rynku warianty.

Parametry vs. priorytetowe potrzeby

Można wskazać na trzy podstawowe kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę, poszukując idealnego materaca. Są to: waga, wzrost i potrzeby zdrowotne. Osobom o wadze do 60 kilogramów zaleca się materac miękki, dla tych w przedziale wagowym 60-100 kg polecane są twarde, natomiast powyżej 100 kg poleca się najtwardszą wersję materacy. Wytyczne te mogą jednak zmieniać się w zależności od wzrostu użytkującego. W przypadku tego drugiego wskaźnika rekomendowany jest wybór materaca przynajmniej 15 cm dłuższego niż wzrost użytkującego. Warto uwzględnić oczywiście kwestię indywidualnych preferencji. Nie wyklucza się przecież, że osoba o szczupłej sylwetce nie będzie spać na twardym materacu. Najbardziej znaczące jednak są potrzeby zdrowotne. Dobrze dobrany materac zaowocuje zdrowotnymi benefitami, a ten niewłaściwy, czy to z powodu złego dobrania, czy jego niskiej jakości, może pogłębić posiadane już wady postawy. Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy, poduszek i stelaży dla wielu podmiotów zewnętrznych. Wykorzystuje nowe technologie oraz posiada atesty na produkty ortopedyczne oraz antyalergiczne rekomendowane przez zdrowykregoslup.pl. W ofercie materacy Hilding znajdują się modele odpowiadające wymogom najbardziej potrzebujących. Seniorom rekomenduje się między innymi materac Hilding Pasodoble o właściwościach prozdrowotnych, z kolei alergicy skorzystają na zdrowszym śnie i pełniejszym oddechu dzięki modelowi Hilding Rumba, zapewniającym doskonałą wentylację.  Oba produkty mają również status wyrobu medycznego. Te oraz inne modele dostępne są na: sleepinghouse.pl

Podstawowe rodzaje materacy

Materace definiuje ich wypełnienie i to od niego zaczerpnięte są nazwy różnych typów dostępnych na rynku. Popularne nie od dziś są materace sprężynowe, te możemy jednak podzielić na dwa typy różniące się od siebie w zależności od użytej technologii. Pierwsze, bonelowe to materace składające się ze sprężyn połączonych ze sobą w jednym stelażu. Rozwiązanie ekonomiczne, ale posiadające wady i pozostawiające wiele do życzenia w kwestii komfortu. Drugie to materace kieszeniowe, użyte w nich rozwiązanie polega na umieszczeniu każdej ze sprężyn (zbudowanych inaczej niż bonele) w odrębnej kieszonce otoczonej flizeliną, co tym samym zapewnia większą wygodę i zróżnicowane podparie ciała w różnych jego punktach. Kolejna grupa to materace piankowe, których główne wypełnienie stanowi pianka termoelastyczna lub wysokoelastyczna. Dalej można wskazać na równie popularne materace lateksowe, które dzięki zastosowaniu bardzo elastycznego materiału skutecznie niwelują uciski, a dodatkowo będą świetną propozycją dla alergików. Na rynku dostępne są również warianty hybrydowe, będące kombinacją kilku rodzajów, łącząc na przykład wypełnienie sprężynowe z pianką. Takie cechy łączy model Hilding Dance.

Czy twardy materac to lepszy materac?

Ten mit pokutuje już od wielu lat. Twardy materac może, ale nie musi być powszechnie dobrym rozwiązaniem. Poza teorią warto samodzielnie sprawdzić różne twardości materacy, aby przekonać się, który wariant jest najbardziej komfortowym. Odpowiedni materac odciąży kręgosłup w trakcie nocnej regeneracji, tak że zachowa zdrowy kształt, a posiadane już wady postawy nie ulegną pogłębieniu. W przypadku schorzeń tego typu należy skonsultować wybór twardości materaca z fizjoterapeutą, gdyż ta może nie być spójna z założeniami dotyczącymi wagi. Wówczas priorytetem jest prozdrowotne działanie materaca. Osoby preferujące sen na twardym podłożu na pewno odczują zmianę twardości materaca po kilku latach użytkowania wraz z jego wyrabianiem się. Przy zakupie materaca, który ma nam posłużyć na lata, nie tracąc przy tym swojej pierwotnej twardości, dobrze jest zwrócić uwagę na zawarte w nim materiały. Właściwości utwardzające wykazuje bowiem kokos. Materace z kokosem pozwolą cieszyć się sztywnością materaca dłużej, a dodatkowo mata kokosowa zapewni lepszą cyrkulację powietrza i wygodę snu na wiele nocy.

Artykuł Sponsorowany