Kalendarz zdrowia kobiety

Badania profilaktyczne warto wykonywać w każdym wieku. Dzięki temu nie przeoczymy drobnych problemów ze zdrowiem oraz będziemy w stanie zadziałać, nim staną się one poważne. Zalecane badania różnią się w zależności od wieku oraz stanu zdrowia kobiety. Dzień Matki to dobra okazja, aby przypomnieć, jak zadbać o zdrowie, którego wszyscy życzymy ukochanym kobietom.
Badania profilaktyczne po 20. i 30. roku życia
Do standardowych badań, które zalecane są młodszym pacjentkom, należą morfologia oraz badanie ogólne moczu. Powinno się je wykonywać nie rzadziej niż co 2–3 lata. Warto też pamiętać o wykonaniu lipidogramu. Służy on do wczesnego wykrycia zaburzeń gospodarki lipidowej, pomiaru stężenia cholesterolu całkowitego, ale także frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów. Negatywny wynik badania umożliwi podjęcie działań zapobiegawczych, takich jak zmiana trybu życia, aby uniknąć chorób sercowo-naczyniowych. Lipidogram ma duże znaczenie u kobiet, u których w wywiadzie stwierdzono, że rodzice lub dziadkowie chorowali na schorzenia układu krążenia. Badanie zalecane jest także paniom z nadwagą.
W przypadku kobiet bardzo ważne są badania ginekologiczne, podczas których pobierany jest wymaz do kontroli cytologicznej. Badania należy rozpocząć 3 lata po inicjacji seksualnej, a od 25. do 29. roku życia wykonywać cytologię zwykłą co 3 lata lub częściej, jeśli istnieją takie wskazania. Warto również pamiętać o wykonywaniu USG ginekolo-gicznego.
Co miesiąc należy wykonywać samodzielne badanie piersi, pamiętając, że najlepiej robić to pomiędzy 6. a 9. dniem cyklu menstruacyjnego. Trzeba jednak pamiętać o badaniu piersi przez lekarza podczas wizyty ginekologicznej i USG piersi nie rzadziej niż co 3 lata.
Kobiety, które chcą zadbać o swoje zdrowie, powinny również pamiętać o regularnych pomiarach ciśnienia tętniczego oraz kontrolach stomatologicznych (minimum raz w roku). Po-nadto należy pamiętać o badaniu RTG klatki piersiowej oraz o kontroli wzroku u okulisty i badaniu dna oka – raz na 5 lat. Okres ten nie dotyczy kobiet z wadą wzroku, które powinny być pod stałą kontrolą lekarza.
Badania profilaktyczne po 40. roku życia
W średnim wieku zmienia się nieco profil badań, ponieważ w tym czasie bardzo często zaczynają się rozwijać różne choroby, takie jak nowotwory, cukrzyca czy choroby serca. U kobiet po 40. roku życia ocenia się tak zwane ryzyko sercowo-naczyniowe (czyli ryzyko wystąpienia zgonu z powodu chorób układu krążenia), które jest niezbędne do wdrożenia działań profilaktycznych. W kontekście badań krwi oczywiście nadal ważne są badania podstawowe, takie jak morfologia, badanie ogólne moczu, badanie pozio-mu hormonów tarczycy oraz lipidogram.
Należy również pamiętać o:
• pomiarach ciśnienia tętniczego,
• kontrolach stomatologicznych,
• obserwacji znamion,
• badaniu RTG klatki piersiowej,
• kontroli wzroku u okulisty – badanie dna oka i ciśnienia śródgałkowego – raz na 2 lata. Osoby z wadą wzroku powinny wykonywać badania zgodnie ze wskazaniami lekarza,
• badaniu EKG (elektrokardiogram) – raz na 2-3 lata.
Powyżej 45. roku życia zaleca się co 3 lata wykonywać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy, czyli sprawdzać stężenie glukozy na czczo.
W tym wieku nie powinnyśmy zapominać o corocznych badaniach ginekologicznych, regularnym badaniu piersi nie tylko przez lekarza, ale także za pomocą USG. W dalszym ciągu bardzo ważne jest samobadanie piersi, między 6. a 9. dniem cyklu menstruacyjnego.
Badania profilaktyczne po 50 roku życia
\\ Wraz z wiekiem rozszerza się profil badań diagnostycznych. Nie oznacza to absolutnie rezygnacji z dotychczasowych badań. Morfologia, glukoza, badanie poziomu hormonów tarczycy, badanie moczu oraz lipidogram stanowią absolutną podstawę. \\
Poza badaniami ogólnymi oraz ginekologicznymi kobiety powinny pamiętać o mammografii – raz na 2 lata. Jeśli występują predyspozycje genetyczne, badanie trzeba powta-rzać co roku.
U pań po 50. roku życia zaleca się również ocenę ryzyka złamań. Jeśli jej wynik jest nieprawidłowy, pacjentkę kwalifikuje się do dalszej diagnostyki osteoporozy (badanie den-sytometryczne), dzięki której lekarz uzyskuje informacje na temat gęstości kości pacjentki.
W tym wieku wykonuje się również badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego, podczas którego możliwe jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60–90 proc.
O czym powinny pamiętać wszystkie kobiety?
Wszystkie kobiety powinny dokonywać pomiaru masy ciała w celu wyliczenia wskaźnika masy ciała (BMI) oraz pomiaru obwodu pasa nie rzadziej niż co 3 lata. Wyliczenie BMI może być przydatne w stwierdzeniu nadwagi lub otyłości.
Niezależnie od wieku, co miesiąc kobiety, powinny również oglądać swoją skórę w celu szybkiej identyfikacji nowych lub zmieniających się znamion. Nie wolno zapominać również o corocznych szczepieniach przeciwko grypie oraz o uzupełnieniu szczepień obowiązkowych. Do 26. roku życia lub przed pierwszym kontaktem seksualnym warto zaszczepić się przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego). Należy podkreślić, że szczepienie po tym okresie również może ochronić, jeśli wcześniej nie doszło do ekspozycji na wirusa HPV.
Codziennie należy pamiętać o zasadach zdrowego stylu życia oraz ryzyku wynikającym z palenia tytoniu, picia alkoholu czy używania innych substancji psychoaktywnych. Niezmiernie istotna jest aktywność ruchowa dostosowana do sylwetki i trybu życia, spożywanie regularnych posiłków bogatych w warzywa i owoce oraz wypijanie odpowiedniej ilości wody.
Artykuł sponsorowany