Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x
  • Patriotyzm gospodarczy #30

    Patriotyzm gospodarczy #30

    W bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” piszemy o ogromnych stratach w gospodarce i infrastrukturze Ukrainy spowodowanych rosyjską agresją. Już dzisiaj wiele polskich firm deklaruje chęć uczestnictwa w podniesieniu Ukrainy ze zniszczeń i modernizacji jej gospodarki. Przedstawiamy również sytuację i prognozy dla polskiego górnictwa w kontekście panującej koniunktury na rynku surowców energetycznych. Ceny węgla, gazu czy ropy biją rekordy nienotowane od lat 70. ubiegłego wieku, dlatego też górnicza branża planuje inwestycje i  zwiększenie wydobycia.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #29

    Patriotyzm gospodarczy #29

    O tym, jak Unia Europejska z jednej strony bezrefleksyjnie wdraża kolejne etapy Zielonego Ładu, z drugiej nie stawia żadnych wymagań dostawcom surowców ziem rzadkich spoza UE, tak by ich pozyskanie podlegało tym samym reżimom ochrony środowiska naturalnego jak w Europie – mówi w wywiadzie dla „Patriotyzmu Gospodarczego” prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #28

    Patriotyzm gospodarczy #28

    W bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” piszemy o energetyce odnawialnej i szczególnym jej sektorze, jakim stają się farmy wiatrowe. Obszar polskiej strefy ekonomicznej charakteryzuje się jednym z największych potencjałów wiatru na Morzu Bałtyckim, co w ocenie ekspertów pozwoli na uzyskanie z tego źródła 1/5 zapotrzebowania na energię. Omawiamy również sytuację na rynku pracy, gdzie bezrobocie utrzymuje się wciąż na rekordowo niskim poziomie, oraz w polskim przemyśle spożywczym, w którym po spekulacjach cukrem powoli ceny wracają do normy.

    Zachęcamy do lektury!

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #26

    Patriotyzm gospodarczy #27

    W najnowszym numerze „Patriotyzmu gospodarczego” piszemy o tym, jak decyzje związane z wdrażaniem zielonego ładu wpłyną na rozwój energetycznego ubóstwa w krajach UE. Czy bezrefleksyjne przeprowadzanie reformy ma sens? Po kryzysie związanym z lockdownem firmy ogłosiły powrót na europejskie podwórko. Korzysta na tym również Polska – jaka będzie rola naszego kraju jako „fabryki Europy”? Polacy stają się coraz bardziej zamożnym społeczeństwem.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #26

    Patriotyzm gospodarczy #26

    W bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” piszemy o porażce niemieckiej polityki energetycznej. Lobbując za dalszym rozwojem uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu Niemcy wywołały największy kryzys energetyczny w Europie. Ponadto odpowiadamy na pytania: Jak wyglądają plany urlopowe Polaków, dokąd najchętniej udają się nasi rodacy? Czy kryzys wywołany wojną na Ukrainie wpłynął na rynek pracy w Polsce? Dla kogo będą wakacje kredytowe? Jak wygląda rozwój w Polskiej Strefie Inwestycji?

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #25

    Patriotyzm gospodarczy #25

    Biznes coraz chętniej przenosi się do internetu. W pandemii COVID-19 wiele polskich firm przyspieszyło proces cyfrowej transformacji. Proces ten postępuje, o czym świadczy niemal 20 tys. polskich przedsiębiorców, którzy poszerzyli działalność o sprzedaż zdalną. Więcej na ten temat w czerwcowym wydaniu „Patriotyzmu Gospodarczego”.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #24

    Patriotyzm gospodarczy #24

    Energia z OZE to nasza przyszłość, jak sprawić, żeby stała się ona bezpieczna i, co równie istotne, stabilna? Co przyciąga inwestorów, którzy pomimo wojny w Ukrainie wciąż chętnie lokują swoje firmy w Polsce? I odwrotnie, gdzie najchętniej rozwijają swój biznes polscy przedsiębiorcy? Metr kwadratowy używanego mieszkania w dużym mieście podrożał w ciągu zaledwie roku aż o 15,6 proc., czy tendencja się utrzyma? – na te i inne pytanie odpowiadamy w majowym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #23

    Patriotyzm gospodarczy #23

    W kwietniowym numerze miesięcznika opisujemy sytuację gospodarczo-ekonomiczną i społeczną, w jakiej znalazła się Polska w związku z wojną na Ukrainie. Odpowiadamy na pytania, czy w Polsce nie zabraknie żywności, jak wygląda obecnie rynek pracy i branża budownictwa mieszkaniowego, czy turystyka wychodzi na prostą po pandemicznym kryzysie? Analizujemy również sytuację w Rosji i prognozowanych problemów ze spłatą jej międzynarodowego zadłużenia. Pozostaje pytanie, czy nawet mając środki, Rosja wywiąże się ze swoich zobowiązań?

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #22

    Patriotyzm gospodarczy #22

    Czy uciekające przed wojną tysiące ukraińskich uchodźców to problem czy szansa dla polskiej gospodarki? Jakie inicjatywy podjęto na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym zorganizowanym podczas Expo 2020 w Dubaju? Co się dzieje na rynku nieruchomości, na którym, wbrew obawom, wciąż trwa hossa? Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie, jak wygląda zawodowa rzeczywistość  naszych rodaczek?

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #21

    Patriotyzm gospodarczy #21

    W lutowym numerze „Patriotyzmu Gosporadczego” odpowiadamy na pytanie, jaka będzie polska energetyka, jak będzie realizowana transformacja energetyczna, będąca odpowiedzią na europejską politykę klimatyczną. Jak będzie się zmieniał w związku z tym transport, by móc spełniać normy emisji CO2. O energii z atomu i zeroemisyjnych autobusach z polskich fabryk przeczytają Państwo w bieżącym numerze.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #20

    Patriotyzm gospodarczy #20

    Czy krajowe firmy zbudują elektrownię jądrową w Polsce? Jak radzą sobie krajowi eksporterzy po covidowym lockdownie i problemach z przerwanymi łańcuchami dostaw? Polska turystyka po trudnym czasie pandemii staje na nogi, jak długo będzie trwało odrabianie strat i jakie nowe trendy pojawiły się w tej branży? Na te pytania odpowiadamy w styczniowym numerze naszego magazynu.

    Czytaj więcej »
  • .

    Patriotyzm gospodarczy #19

    W bieżącym wydaniu piszemy, jak uchronić nasze zarobione pieniądze przed inflacją, jak inwestować długoterminowo z myślą o emeryturze i czy grozi nam bańka mieszkaniowa. Przypominamy, że już w marcu przyszłego roku rozpocznie się zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – czy Polacy są na nią przygotowani? Natomiast podczas Expo w Dubaju Polska z sukcesem wykorzystuje szansę na promocję gospodarki oraz nawiązuje współpracę z nowymi partnerami. Ponadto informujemy o kolejnych krokach Gazpromu w gazowej grze, której areną stała się Europa.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #18

    Patriotyzm gospodarczy #18

    W bieżącym numerze piszemy o rosyjskiej polityce energetycznej, w której jednym z głównych celów staje się wykorzystanie pozycji na rynku do prowadzenia hybrydowej wojny z Europą i energetycznego szantażu. W tym samym obszarze widoczna dobra koniunktura na węgiel daje szansę polskim spółkom węglowym na zyski. Uwagę poświęcamy też m.in. klastrom, dobrym wynikom Spółek Skarbu Państwa oraz nowym ulgom podatkowym dla firm, związanym z wdrażaniem innowacji.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #17

    Patriotyzm gospodarczy #17

    W najnowszym wydaniu miesięcznika „Patriotyzm Gospodarczy” m.in.: Zjednoczeni na rzecz wodoru – od wielu lat mówi się, że wodór to paliwo przyszłości. Polskie firmy chcą w tej przyszłości mieć swój udział. Aby tak się stało, potrzeba jednak skoordynowanych działań i pilnych zmian w prawie; Wyzwania branży e-commerce – w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy handel internetowy (e-commerce) w Polsce rozwijał się z niespotykaną wcześniej dynamiką. Wartość transakcji w kanale online w 2020 r. stanowiła aż 14 proc. całej sprzedaży detalicznej w kraju.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #16

    Patriotyzm gospodarczy #16

    We wrześniowym numerze miesięcznika o kluczowej inwestycji PERN na gdańskim wybrzeżu, jaką Terminal Naftowy, dzięki któremu Polska jeszcze bardziej uniezależnia się od Rosji w obszarze dostaw ropy naftowej, oraz o planach Orlenu, który wybuduje w Płocku kompleks olefin – największą inwestycję petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Rozwój polskiego przemysłu rafineryjnego to właściwa droga, odpowiadająca współczesnym gospodarczym trendom.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #15

    Patriotyzm gospodarczy #15

    W tym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” przyglądamy się m.in. temu, w jaki sposób Polska, z kraju, który na atom bezczynnie czekał kilkadziesiąt lat, chce w ciągu najbliższej dekady stać się innowatorem tej dziedziny energetyki, z ambicjami budowy własnego potencjału jądrowego. Zapraszam do lektury!

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #14

    Patriotyzm gospodarczy #14

    W ciągu ostatniej dekady wartość produkcji żywności w Polsce wzrosła o 57 proc. Każdego roku ok. 40 proc. krajowej żywności trafia na rynki zagraniczne, a polscy producenci należą do ścisłej europejskiej czołówki. O tym, jakie są polskie hity eksportowe w branży spożywczej, jakie piwo zdobywa coraz większą popularność i kiedy krajowa turystyka podniesie się z po pandemii, przeczytają Państwo w bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #13

    Patriotyzm gospodarczy #13

    Kryzysy, jak ten wywołany pandemią COVID-19, paradoksalnie pomagają polskiej gospodarce nadrabiać dystans do najlepszych. Według wielu ekspertów utrzymanie obecnego tempa, w jakim doganiamy najzamożniejszych w Europie Zachodniej, może doprowadzić do tego, że wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata jeszcze w trwającej obecnie dekadzie. Czy to wystarczy, abyśmy zostali przyjęci do grona G20? Jakie są na to szanse? O tym piszemy w najnowszym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

    Czytaj więcej »
  • Patriotyzm gospodarczy #12

    Patriotyzm gospodarczy #12

    Polskie produkty spożywcze szturmują kolejne światowe rynki, stanowiąc jeden z naszych największych hitów eksportowych. Krajowi producenci niejednokrotnie pokazali już, że potrafią sprostać wysokim wymaganiom zagranicznych konsumentów, o czym świadczy m.in. dynamicznie rozwijający się eksport również do krajów pozaunijnych. Eksportu nie załamała nawet pandemia COVID-19 – w ubiegłym roku wartość sprzedaży żywności z Polski wzrosła o 7 proc., do rekordowego poziomu 34 mld euro.

    Czytaj więcej »