• Patriotyzm gospodarczy #6

  Patriotyzm gospodarczy #6

  Po kilkuset latach wydobywania w Polsce węgla nasz kraj zamierza odejść od tego paliwa na rzecz innych źródeł energii. Według ambitnego, rządowego planu stopniowego odchodzenia od górnictwa węgla kamiennego, cel ten ma być osiągnięty do 2049 r., na rok przed terminem, w którym cała Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Co w takim razie stanie się z blisko stu tysiącami polskich górników? O tym przeczytacie Państwo w aktualnym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #5

  Patriotyzm gospodarczy #5

  Pandemia nie odpuszcza światu. Kolejne przerażające liczby zachorowań i śmierci każą z niepokojem patrzeć w najbliższą przyszłość. Kolejne całkowite lockdowny stają się coraz bardziej prawdopodobne. Światowa gospodarka, chociaż bardziej przygotowana na zaburzenia niż na początku roku, staje w obliczu fatalnego w skutkach pogłębienia się kryzysu. A przecież już wiosenne wstrzymanie aktywności zaprowadziło wiele branż na skraj zapaści.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #4

  Patriotyzm gospodarczy #4

  Kolejne firmy stawiają na technologie bezpieczne i neutralne dla środowiska. Według ekspertów Europa jest tu liderem i może osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto przed 2050 r. Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Climact i European Climate Foundation (ECF), jest to nie tylko możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale też bardziej korzystne dla gospodarek i społeczeństw.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #3

  Patriotyzm gospodarczy #3

  Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie niemal wszystkich dziedzin polskiej gospodarki. Wydaje się jednak, że jeśli nie dojdzie do gwałtownych wzrostów zakażeń, najgorsze mamy już za sobą. Z kryzysu wychodzi rodzimy eksport, Polacy wyjechali na wakacje, pandemii nie poddaje się też krajowy przemysł. Wraz z odblokowaniem naszej gospodarki, ale przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, pełną parą ruszyły także największe kongresy ekonomiczne w kraju.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #2

  Patriotyzm gospodarczy #2

  Już około 60 mld zł trafiło do firm w ramach rządowego wsparcia anty-covidowego. Tarcza Finansowa PFR pomogła ponad 334 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 3 mln pracowników. Chociaż wydatkowane kwoty robią wrażenie, to najważniejsze jest to, czy pieniądze są teraz skutecznie wydawane.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #1

  Patriotyzm gospodarczy #1

  Trwająca pandemia koronawirusa rujnuje gospodarki większości państw świata. Do tego nikt dziś nie jest w stanie z całą odpowiedzialnością powiedzieć, na jakim etapie tej pandemii obecnie się znajdujemy, ani przewidzieć, ile ona jeszcze może potrwać. Pomimo tego rządy niektórych krajów wycofują się z pozycji defensywnej, rozpoczynając odmrażanie coraz większej ilości branż, aby w końcu uwalniać całe gospodarki.

  Czytaj więcej »