• Patriotyzm gospodarczy #23

  Patriotyzm gospodarczy #23

  W kwietniowym numerze miesięcznika opisujemy sytuację gospodarczo-ekonomiczną i społeczną, w jakiej znalazła się Polska w związku z wojną na Ukrainie. Odpowiadamy na pytania, czy w Polsce nie zabraknie żywności, jak wygląda obecnie rynek pracy i branża budownictwa mieszkaniowego, czy turystyka wychodzi na prostą po pandemicznym kryzysie? Analizujemy również sytuację w Rosji i prognozowanych problemów ze spłatą jej międzynarodowego zadłużenia. Pozostaje pytanie, czy nawet mając środki, Rosja wywiąże się ze swoich zobowiązań?

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #22

  Patriotyzm gospodarczy #22

  Czy uciekające przed wojną tysiące ukraińskich uchodźców to problem czy szansa dla polskiej gospodarki? Jakie inicjatywy podjęto na Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym zorganizowanym podczas Expo 2020 w Dubaju? Co się dzieje na rynku nieruchomości, na którym, wbrew obawom, wciąż trwa hossa? Polki należą do najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie, jak wygląda zawodowa rzeczywistość  naszych rodaczek?

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #21

  Patriotyzm gospodarczy #21

  W lutowym numerze „Patriotyzmu Gosporadczego” odpowiadamy na pytanie, jaka będzie polska energetyka, jak będzie realizowana transformacja energetyczna, będąca odpowiedzią na europejską politykę klimatyczną. Jak będzie się zmieniał w związku z tym transport, by móc spełniać normy emisji CO2. O energii z atomu i zeroemisyjnych autobusach z polskich fabryk przeczytają Państwo w bieżącym numerze.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #20

  Patriotyzm gospodarczy #20

  Czy krajowe firmy zbudują elektrownię jądrową w Polsce? Jak radzą sobie krajowi eksporterzy po covidowym lockdownie i problemach z przerwanymi łańcuchami dostaw? Polska turystyka po trudnym czasie pandemii staje na nogi, jak długo będzie trwało odrabianie strat i jakie nowe trendy pojawiły się w tej branży? Na te pytania odpowiadamy w styczniowym numerze naszego magazynu.

  Czytaj więcej »
 • .

  Patriotyzm gospodarczy #19

  W bieżącym wydaniu piszemy, jak uchronić nasze zarobione pieniądze przed inflacją, jak inwestować długoterminowo z myślą o emeryturze i czy grozi nam bańka mieszkaniowa. Przypominamy, że już w marcu przyszłego roku rozpocznie się zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej – czy Polacy są na nią przygotowani? Natomiast podczas Expo w Dubaju Polska z sukcesem wykorzystuje szansę na promocję gospodarki oraz nawiązuje współpracę z nowymi partnerami. Ponadto informujemy o kolejnych krokach Gazpromu w gazowej grze, której areną stała się Europa.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #18

  Patriotyzm gospodarczy #18

  W bieżącym numerze piszemy o rosyjskiej polityce energetycznej, w której jednym z głównych celów staje się wykorzystanie pozycji na rynku do prowadzenia hybrydowej wojny z Europą i energetycznego szantażu. W tym samym obszarze widoczna dobra koniunktura na węgiel daje szansę polskim spółkom węglowym na zyski. Uwagę poświęcamy też m.in. klastrom, dobrym wynikom Spółek Skarbu Państwa oraz nowym ulgom podatkowym dla firm, związanym z wdrażaniem innowacji.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #17

  Patriotyzm gospodarczy #17

  W najnowszym wydaniu miesięcznika „Patriotyzm Gospodarczy” m.in.: Zjednoczeni na rzecz wodoru – od wielu lat mówi się, że wodór to paliwo przyszłości. Polskie firmy chcą w tej przyszłości mieć swój udział. Aby tak się stało, potrzeba jednak skoordynowanych działań i pilnych zmian w prawie; Wyzwania branży e-commerce – w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy handel internetowy (e-commerce) w Polsce rozwijał się z niespotykaną wcześniej dynamiką. Wartość transakcji w kanale online w 2020 r. stanowiła aż 14 proc. całej sprzedaży detalicznej w kraju.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #16

  Patriotyzm gospodarczy #16

  We wrześniowym numerze miesięcznika o kluczowej inwestycji PERN na gdańskim wybrzeżu, jaką Terminal Naftowy, dzięki któremu Polska jeszcze bardziej uniezależnia się od Rosji w obszarze dostaw ropy naftowej, oraz o planach Orlenu, który wybuduje w Płocku kompleks olefin – największą inwestycję petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Rozwój polskiego przemysłu rafineryjnego to właściwa droga, odpowiadająca współczesnym gospodarczym trendom.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #15

  Patriotyzm gospodarczy #15

  W tym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” przyglądamy się m.in. temu, w jaki sposób Polska, z kraju, który na atom bezczynnie czekał kilkadziesiąt lat, chce w ciągu najbliższej dekady stać się innowatorem tej dziedziny energetyki, z ambicjami budowy własnego potencjału jądrowego. Zapraszam do lektury!

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #14

  Patriotyzm gospodarczy #14

  W ciągu ostatniej dekady wartość produkcji żywności w Polsce wzrosła o 57 proc. Każdego roku ok. 40 proc. krajowej żywności trafia na rynki zagraniczne, a polscy producenci należą do ścisłej europejskiej czołówki. O tym, jakie są polskie hity eksportowe w branży spożywczej, jakie piwo zdobywa coraz większą popularność i kiedy krajowa turystyka podniesie się z po pandemii, przeczytają Państwo w bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #13

  Patriotyzm gospodarczy #13

  Kryzysy, jak ten wywołany pandemią COVID-19, paradoksalnie pomagają polskiej gospodarce nadrabiać dystans do najlepszych. Według wielu ekspertów utrzymanie obecnego tempa, w jakim doganiamy najzamożniejszych w Europie Zachodniej, może doprowadzić do tego, że wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata jeszcze w trwającej obecnie dekadzie. Czy to wystarczy, abyśmy zostali przyjęci do grona G20? Jakie są na to szanse? O tym piszemy w najnowszym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #12

  Patriotyzm gospodarczy #12

  Polskie produkty spożywcze szturmują kolejne światowe rynki, stanowiąc jeden z naszych największych hitów eksportowych. Krajowi producenci niejednokrotnie pokazali już, że potrafią sprostać wysokim wymaganiom zagranicznych konsumentów, o czym świadczy m.in. dynamicznie rozwijający się eksport również do krajów pozaunijnych. Eksportu nie załamała nawet pandemia COVID-19 – w ubiegłym roku wartość sprzedaży żywności z Polski wzrosła o 7 proc., do rekordowego poziomu 34 mld euro.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #11

  Patriotyzm gospodarczy #11

  Ostatnie dane płynące z polskiej gospodarki mogą napawać optymizmem. Wyniki przekroczyły najśmielsze oczekiwania – to najczęstszy komentarz analityków. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa rosną po kilkanaście procent. Najlepsze jednak dopiero przed nami – prognozują eksperci, wskazując na oczekiwany coraz większy zakres luzowania obostrzeń.

  Ponadto w najnowszym numerze miesięcznika m.in. o tym, jak Polska może stać się regionalnym liderem rynku budowy farm wiatrowych, o walce, jaką toczy z zachodnimi gigantami polska firma produkująca system Smart Kid Belt, oraz o postawach uczniów, jakie ujawniła zdalna edukacja.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #10

  Patriotyzm gospodarczy #10

  W kolejnym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” mówimy o amerykańskich wzorcach Nowego Ładu, mających swoje źródło w reakcji na wielki kryzys z lat 30. W USA, analizujemy sposób, w jaki korporacje ponadnarodowe wpływają na procesy legislacyjne państw, oraz przyglądamy się rozwiązaniom ekologicznym, które sami możemy stosować w najbliższym otoczeniu, i pokazujemy, jak na nich zaoszczędzić.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #9

  Patriotyzm gospodarczy #9

  W najnowszym wydaniu miesięcznika Patriotyzm Gospodarczy wyjaśniamy m. in. dlaczego kobiety są siłą polskiej gospodarki i jak w tym roku cyfryzuje się administracja państwowa.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #8

  Patriotyzm gospodarczy #8

  Polska jak dotąd poradziła sobie w ograniczaniu strat gospodarczych związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 – twierdzą eksperci, przypominając, że również przed pandemią wyniki gospodarcze naszego kraju były znakomite. to dobry moment, aby szeroko zacząć promować złotówkę na całym świecie jako walutę rezerwową. W numerze również analiza poczynań związkowców pogrążonych w covidowym kryzysie firm oraz podsumowanie i perspektywy dla programu „Mój prąd”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #7

  Patriotyzm gospodarczy #6

  Spółki węglowe odprowadzają do Skarbu Państwa i do samorządów miliardy złotych podatków rocznie. Te pieniądze nagle znikną, gdy polityka UE doprowadzi do upadku górnictwa – mówi w wywiadzie Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność". O przyszłości węglowych spółek oraz o przerwanej epidemią ekspansji Polskich Linii Lotniczych LOT i piszemy w grudniowym „Patriotyzmie Gospodarczym”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #6

  Patriotyzm gospodarczy #6

  Po kilkuset latach wydobywania w Polsce węgla nasz kraj zamierza odejść od tego paliwa na rzecz innych źródeł energii. Według ambitnego, rządowego planu stopniowego odchodzenia od górnictwa węgla kamiennego, cel ten ma być osiągnięty do 2049 r., na rok przed terminem, w którym cała Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Co w takim razie stanie się z blisko stu tysiącami polskich górników? O tym przeczytacie Państwo w aktualnym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #5

  Patriotyzm gospodarczy #5

  Pandemia nie odpuszcza światu. Kolejne przerażające liczby zachorowań i śmierci każą z niepokojem patrzeć w najbliższą przyszłość. Kolejne całkowite lockdowny stają się coraz bardziej prawdopodobne. Światowa gospodarka, chociaż bardziej przygotowana na zaburzenia niż na początku roku, staje w obliczu fatalnego w skutkach pogłębienia się kryzysu. A przecież już wiosenne wstrzymanie aktywności zaprowadziło wiele branż na skraj zapaści.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #4

  Patriotyzm gospodarczy #4

  Kolejne firmy stawiają na technologie bezpieczne i neutralne dla środowiska. Według ekspertów Europa jest tu liderem i może osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto przed 2050 r. Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Climact i European Climate Foundation (ECF), jest to nie tylko możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale też bardziej korzystne dla gospodarek i społeczeństw.

  Czytaj więcej »