• Patriotyzm gospodarczy #15

  Patriotyzm gospodarczy #15

  W tym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” przyglądamy się m.in. temu, w jaki sposób Polska, z kraju, który na atom bezczynnie czekał kilkadziesiąt lat, chce w ciągu najbliższej dekady stać się innowatorem tej dziedziny energetyki, z ambicjami budowy własnego potencjału jądrowego. Zapraszam do lektury!

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #14

  Patriotyzm gospodarczy #14

  W ciągu ostatniej dekady wartość produkcji żywności w Polsce wzrosła o 57 proc. Każdego roku ok. 40 proc. krajowej żywności trafia na rynki zagraniczne, a polscy producenci należą do ścisłej europejskiej czołówki. O tym, jakie są polskie hity eksportowe w branży spożywczej, jakie piwo zdobywa coraz większą popularność i kiedy krajowa turystyka podniesie się z po pandemii, przeczytają Państwo w bieżącym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #13

  Patriotyzm gospodarczy #13

  Kryzysy, jak ten wywołany pandemią COVID-19, paradoksalnie pomagają polskiej gospodarce nadrabiać dystans do najlepszych. Według wielu ekspertów utrzymanie obecnego tempa, w jakim doganiamy najzamożniejszych w Europie Zachodniej, może doprowadzić do tego, że wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata jeszcze w trwającej obecnie dekadzie. Czy to wystarczy, abyśmy zostali przyjęci do grona G20? Jakie są na to szanse? O tym piszemy w najnowszym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #12

  Patriotyzm gospodarczy #12

  Polskie produkty spożywcze szturmują kolejne światowe rynki, stanowiąc jeden z naszych największych hitów eksportowych. Krajowi producenci niejednokrotnie pokazali już, że potrafią sprostać wysokim wymaganiom zagranicznych konsumentów, o czym świadczy m.in. dynamicznie rozwijający się eksport również do krajów pozaunijnych. Eksportu nie załamała nawet pandemia COVID-19 – w ubiegłym roku wartość sprzedaży żywności z Polski wzrosła o 7 proc., do rekordowego poziomu 34 mld euro.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #11

  Patriotyzm gospodarczy #11

  Ostatnie dane płynące z polskiej gospodarki mogą napawać optymizmem. Wyniki przekroczyły najśmielsze oczekiwania – to najczęstszy komentarz analityków. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa rosną po kilkanaście procent. Najlepsze jednak dopiero przed nami – prognozują eksperci, wskazując na oczekiwany coraz większy zakres luzowania obostrzeń.

  Ponadto w najnowszym numerze miesięcznika m.in. o tym, jak Polska może stać się regionalnym liderem rynku budowy farm wiatrowych, o walce, jaką toczy z zachodnimi gigantami polska firma produkująca system Smart Kid Belt, oraz o postawach uczniów, jakie ujawniła zdalna edukacja.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #10

  Patriotyzm gospodarczy #10

  W kolejnym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego” mówimy o amerykańskich wzorcach Nowego Ładu, mających swoje źródło w reakcji na wielki kryzys z lat 30. W USA, analizujemy sposób, w jaki korporacje ponadnarodowe wpływają na procesy legislacyjne państw, oraz przyglądamy się rozwiązaniom ekologicznym, które sami możemy stosować w najbliższym otoczeniu, i pokazujemy, jak na nich zaoszczędzić.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #9

  Patriotyzm gospodarczy #9

  W najnowszym wydaniu miesięcznika Patriotyzm Gospodarczy wyjaśniamy m. in. dlaczego kobiety są siłą polskiej gospodarki i jak w tym roku cyfryzuje się administracja państwowa.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #8

  Patriotyzm gospodarczy #8

  Polska jak dotąd poradziła sobie w ograniczaniu strat gospodarczych związanych z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 – twierdzą eksperci, przypominając, że również przed pandemią wyniki gospodarcze naszego kraju były znakomite. to dobry moment, aby szeroko zacząć promować złotówkę na całym świecie jako walutę rezerwową. W numerze również analiza poczynań związkowców pogrążonych w covidowym kryzysie firm oraz podsumowanie i perspektywy dla programu „Mój prąd”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #7

  Patriotyzm gospodarczy #6

  Spółki węglowe odprowadzają do Skarbu Państwa i do samorządów miliardy złotych podatków rocznie. Te pieniądze nagle znikną, gdy polityka UE doprowadzi do upadku górnictwa – mówi w wywiadzie Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność". O przyszłości węglowych spółek oraz o przerwanej epidemią ekspansji Polskich Linii Lotniczych LOT i piszemy w grudniowym „Patriotyzmie Gospodarczym”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #6

  Patriotyzm gospodarczy #6

  Po kilkuset latach wydobywania w Polsce węgla nasz kraj zamierza odejść od tego paliwa na rzecz innych źródeł energii. Według ambitnego, rządowego planu stopniowego odchodzenia od górnictwa węgla kamiennego, cel ten ma być osiągnięty do 2049 r., na rok przed terminem, w którym cała Unia Europejska ma stać się neutralna klimatycznie. Co w takim razie stanie się z blisko stu tysiącami polskich górników? O tym przeczytacie Państwo w aktualnym numerze „Patriotyzmu Gospodarczego”.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #5

  Patriotyzm gospodarczy #5

  Pandemia nie odpuszcza światu. Kolejne przerażające liczby zachorowań i śmierci każą z niepokojem patrzeć w najbliższą przyszłość. Kolejne całkowite lockdowny stają się coraz bardziej prawdopodobne. Światowa gospodarka, chociaż bardziej przygotowana na zaburzenia niż na początku roku, staje w obliczu fatalnego w skutkach pogłębienia się kryzysu. A przecież już wiosenne wstrzymanie aktywności zaprowadziło wiele branż na skraj zapaści.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #4

  Patriotyzm gospodarczy #4

  Kolejne firmy stawiają na technologie bezpieczne i neutralne dla środowiska. Według ekspertów Europa jest tu liderem i może osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto przed 2050 r. Jak wynika z raportu opublikowanego przez firmę doradczą Climact i European Climate Foundation (ECF), jest to nie tylko możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale też bardziej korzystne dla gospodarek i społeczeństw.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #3

  Patriotyzm gospodarczy #3

  Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie niemal wszystkich dziedzin polskiej gospodarki. Wydaje się jednak, że jeśli nie dojdzie do gwałtownych wzrostów zakażeń, najgorsze mamy już za sobą. Z kryzysu wychodzi rodzimy eksport, Polacy wyjechali na wakacje, pandemii nie poddaje się też krajowy przemysł. Wraz z odblokowaniem naszej gospodarki, ale przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, pełną parą ruszyły także największe kongresy ekonomiczne w kraju.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #2

  Patriotyzm gospodarczy #2

  Już około 60 mld zł trafiło do firm w ramach rządowego wsparcia anty-covidowego. Tarcza Finansowa PFR pomogła ponad 334 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 3 mln pracowników. Chociaż wydatkowane kwoty robią wrażenie, to najważniejsze jest to, czy pieniądze są teraz skutecznie wydawane.

  Czytaj więcej »
 • Patriotyzm gospodarczy #1

  Patriotyzm gospodarczy #1

  Trwająca pandemia koronawirusa rujnuje gospodarki większości państw świata. Do tego nikt dziś nie jest w stanie z całą odpowiedzialnością powiedzieć, na jakim etapie tej pandemii obecnie się znajdujemy, ani przewidzieć, ile ona jeszcze może potrwać. Pomimo tego rządy niektórych krajów wycofują się z pozycji defensywnej, rozpoczynając odmrażanie coraz większej ilości branż, aby w końcu uwalniać całe gospodarki.

  Czytaj więcej »