Patriotyzm gospodarczy #2

Patriotyzm gospodarczy #2
Patriotyzm gospodarczy #2

Już około 60 mld zł trafiło do firm w ramach rządowego wsparcia anty-covidowego. Tarcza Finansowa PFR pomogła ponad 334 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zatrudniających łącznie ponad 3 mln pracowników. Chociaż wydatkowane kwoty robią wrażenie, to najważniejsze jest to, czy pieniądze są teraz skutecznie wydawane.

O tym, że tak się dzieje, przekonują twarde dane: ubywa firm odczuwających pogarszanie się sytuacji finansowej czy tych zauważających spadek tempa napływu nowych zamówień. Obecnie już 60 proc. firm w Polsce ma zapasy finansowe na ponad 3 miesiące. O subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR ubiegało się do tej pory 375 tys. firm, dofinansowanie przyznano niemal 89 proc. wnioskujących przedsiębiorstw. O braku wsparcia najczęściej decydowały błędy formalne, ewentualnie brak spełnienia jakiegoś kryterium. Ale subwencji nie dostały też te firmy, których główny beneficjent rzeczywisty posiada rezydencję podatkową w raju podatkowym. Wreszcie, niejako przy okazji pandemii, tak mocno w Polsce podkreślono brak akceptacji dla praktyk optymalizujących w ten sposób daniny. – Polska to kraj, który najskuteczniej zarządza kryzysem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – twierdzi hiszpański ekonomista prof. Luis Huete. Ostatnie dane dotyczące wskaźników ekonomicznych to potwierdzają. – Wzrost produkcji przemysłowej czy prognozy dotyczące dużo niższego niż przewidywany spadku PKB w 2020 r. na poziomie -4,6 proc. pokazują, że Polska ma szansę najlepiej w Europie przejść przez kryzys związany z COVID-19 - stawia tezę Paweł Borys, prezes PFR. I tego się trzymamy!

Zapraszam do lektury

Paweł Woźniak redaktor naczelny

Strona 4

Czas na przegląd modeli biznesowych Firmy, które doświadczyły wpływu kryzysu na płynność globalnej wymiany handlowej, będą przenosić część produkcji bliżej docelowych rynków zbytu. To może być duża szansa dla wielu polskich producentów z różnych branż – ocenia w rozmowie z „Patriotyzmem Gospodarczym” prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Strona 6

Firmy wychodzą z kryzysu Już blisko połowa firm z sektora MŚP działa na taką samą lub większą skalę jak przed pandemią – wynika z najnowszego badania Banku Gospodarstwa Krajowego „Kondycja MŚP w okresie epidemii koronawirusa oraz oceny skuteczności tarczy antykryzysowej”.

Strona 7

Gospodarka otrząsa się z wirusowego szoku Jeżeli pandemia koronawirusa nie uderzy w świat ponownie, to powrót w naszym kraju do poziomu aktywności gospodarczej sprzed kryzysu potrwa około roku. – Polska to kraj, który najskuteczniej zarządza kryzysem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – twierdzi znany ekonomista prof. Luis Huete.

Strona 8

Turysto, wybierz Polskę. To się nam wszystkim opłaci Właściciele obiektów turystycznych liczą na nowy program rządu, oferujący rodzinom bon na wypoczynek. Mają nadzieję, że dzięki temu większość Polaków odpoczywać będzie w kraju, zasilając swoimi pieniędzmi rodzimy rynek.

Strona 10

Koronawirus przyspiesza rozwój handlu w internecie Pandemia koronawirusa przyczyniła się do kolejnej wielkiej migracji handlu z klasycznych sklepów do internetu. Czy właściciele firm mogą skorzystać na tej zmianie nawyków zakupowych?

Strona 12

Zatrute jabłko w raju celtyckiego tygrysa Powszechnie uważa się, że korporacje międzynarodowe służą gospodarce narodowej, ponieważ tworzą miejsca pracy. Tym, co zaciemnia wiele analiz wpływu korporacji na życie społeczno-ekonomiczne, jest fakt, że większość dyskusji ogranicza się jedynie do jego aspektu materialnego, pomijając element celowości.