Patriotyzm gospodarczy #3

Patriotyzm gospodarczy #3
Patriotyzm gospodarczy #3

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie niemal wszystkich dziedzin polskiej gospodarki. Wydaje się jednak, że jeśli nie dojdzie do gwałtownych wzrostów zakażeń, najgorsze mamy już za sobą. Z kryzysu wychodzi rodzimy eksport, Polacy wyjechali na wakacje, pandemii nie poddaje się też krajowy przemysł. Wraz z odblokowaniem naszej gospodarki, ale przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, pełną parą ruszyły także największe kongresy ekonomiczne w kraju.

W tym tygodniu odbyła się – przełożona z czerwca – III edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Już w przyszłym tygodniu rozpoczyna się kolejna duża impreza – XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jak dotychczas pandemia najbardziej daje się we znaki organizatorom największego i najbardziej znanego spotkania przedstawicieli świata polityki i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej, do tego najstarszemu z dużych wydarzeń gospodarczych w Polsce – Forum Ekonomicznemu, które od 1992 r. tradycyjnie odbywało się w Krynicy-Zdroju.

Z powodu wprowadzenia 6 sierpnia przez resort zdrowia dodatkowych obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych w prawie dwudziestu powiatach w sześciu województwach, w tym również na terenie powiatu nowosądeckiego, gdzie znajduje się Krynica-Zdrój, podjęto decyzję o zmianie lokalizacji imprezy.

Forum odbędzie się w dniach 8–10 września w oddalonym o pół tysiąca kilometrów Karpaczu. Zakończone właśnie Forum Wizja Rozwoju pokazało jednak, że przy uwzględnieniu wszystkich wymagań przewidzianych przepisami o przeciwdziałaniu pandemii duża impreza gospodarcza w Polsce może być zrealizowana z powodzeniem.

W Gdyni nie zabrakło zarówno przedstawicieli rządu, jak i największych polskich spółek czy banków. – Stoimy dziś przed ogromnymi wyzwaniami, ale także wielkimi szansami i możliwościami – mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie swojego wystąpienia w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej. – Pierwsze miesiące udowodniły, że umiemy radzić sobie z epidemią lepiej niż inne kraje. Na wykresie pokazującym, jak państwa radzą sobie z ochroną zdrowia obywateli oraz ratowaniem miejsc pracy, Polska była w prawym górnym rogu – najlepszym miejscu, w którym mogła. Jesteśmy stawiani za wzór ze względu na to, jak do tej pory poradziliśmy sobie z problemami gospodarczymi – podkreślił szef rządu. – Grupa Lotos czuje się odpowiedzialna za to, co czeka nasz kraj w przyszłości – mówił z kolei Paweł Jan Majewski, prezes gdańskiej spółki. – Działalność i rozwój naszego koncernu bezpośrednio przekłada się na rozwój polskiej gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne kraju – dodał. – Najbardziej kluczowa w moim przekonaniu jest konsekwencja w działaniu i wykorzystywaniu możliwości wsparcia, które już dziś są dostępne. Przyszłość związana z pandemią jest póki co bardzo trudna do przewidzenia – konkludował w Gdyni Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na Forum Wizji Rozwoju nie zabrakło też redakcji „Patriotyzmu Gospodarczego”. Będziemy również obecni na kolejnych wydarzeniach, za organizację których mocno trzymamy kciuki.

Zapraszam do lektury! Paweł Woźniak - redaktor naczelny

Strona 4

Polski eksport wychodzi z kryzysu Pomimo pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń polskim przedsiębiorcom udało się w pierwszym półroczu 2020 r. wyeksportować z Polski towary o wartości prawie 110 mld euro.

Strona 5

Rządowa pomoc płynie przez banki Najważniejsza rola, jaką banki mają do odegrania, to szybka dystrybucja pomocy państwa dla firm i klientów indywidualnych. I tu banki wykazały się dużą sprawnością – szczególnie PKO BP i Pekao SA.

Strona 8

Wakacje w czasach pandemii Mimo pandemii wielu Polaków nie zrezygnowało z planów urlopowych. Największym powodzeniem cieszą się wczasy w Polsce, których popularność jeszcze wzrosła po wprowadzeniu bonu turystycznego.

Strona 9

Polska może stać się liderem przemian Polska ma szansę stać się gospodarczym liderem Europy. Warunkiem jest innowacyjność – twierdzili uczestnicy panelu „Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki? Jakim krajem będziemy w 2050 roku?”

Strona 10

Popyt na własne M nie maleje Wyniki lipcowej edycji badania wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę wskazują na kontynuację wyhamowywania negatywnych tendencji, które uwidoczniły się w pierwszych dwóch kwartałach roku.

Strona 12

Moralnie znaczy twórczo ONZ ogłosiło 2021 rokiem ekonomii kreatywnej dla zrównoważonego rozwoju. Elementem tak zdefiniowanej inicjatywy są cele zrównoważonego rozwoju, które nawiązują także do obyczajowości człowieka.