Plan na zieloną energię

Transformacja sektora energetycznego to jedno z największych wyzwań stojących przed polską i europejską gospodarką. Czy Polska może stać się liderem regionu w tym procesie, zastanawiali się uczestnicy jednej z debat eksperckich, zorganizowanej w ramach Krynica Forum 2023.

Głównymi celami transformacji energetycznej, która jest procesem globalnym, są zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz poprawa efektywności energetycznej. Wiąże się z tym m.in. zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i przejście na bardziej zrównoważone oraz nisko  lub zeroemisyjne źródła energii. W Polsce inwestycje związane z szeroko rozumianą transformacją energetyczną realizowane są od lat, a największą aktywnością w tej dziedzinie wykazują się duże koncerny z sektora paliwowo-energetycznego.
 

Dobra strategia, pieniądze i kadry zapewnią sukces

   Liderem transformacji energetycznej w naszym regionie w ciągu najbliższej dekady chce stać się koncern multienergetyczny ORLEN.

    – Żeby być liderem transformacji, trzeba przede wszystkim mieć plan. Mój taki plan mamy. Dzięki opracowanej i przedstawionej w ubiegłym roku strategii dokładnie wiemy, co i jak należy zrobić, żeby nasz koncern stał się bardziej zielony, żeby zielona energia płynęła szerokim strumieniem do odbiorców w Polsce i Europie Centralnej. Poza tym do przeprowadzenia z sukcesem procesu transformacji potrzeba pieniędzy. A chodzi tu o niebagatelne kwoty.

\Na inwestycje związane z zieloną transformacją ORLEN planuje przeznaczyć 120 mld zł do 2030 r. Kolejną istotną kwestią są ludzie, którzy te projekty będą realizowali. My dysponujemy kadrą wykwalifikowanych pracowników. Liczymy również na dopływ najlepszych absolwentów uczelni technicznych – wskazał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju ORLEN\\

Inwestycje w zieloną energetykę

     Grupa ORLEN po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG zwiększyła swoją aktywność w procesie transformacji polskiego systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Strategia ORLEN2030 zakłada m.in. inwestycje w zieloną energetykę, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małe reaktory jądrowe i biomateriały.

– Wiele inwestycji jest już realizowanych. Staramy się też niektóre projekty przyspieszyć. Myślę, że przyjęta strategia zakłada plan, który jest realny, zwłaszcza że mamy wypracowane środki na ten cel. To jest bardzo ważne, bo nie możemy działać w oderwaniu od pewnej płaszczyzny technologicznej

– stwierdził Sabat.

    Procesu transformacji polskiej energetyki nie zatrzymała agresja Rosji na Ukrainę, ale sytuacja geopolityczna ma na pewno wpływ na jej przebieg. Poza tym wiele kwestii dotyczących sektora energetycznego rozstrzyga się na poziomie legislacji unijnej, która nie zawsze uwzględnia realia gospodarcze Polski i innych krajów naszego regionu. 

Wszystkie firmy sektora dążą do jednego celu


    Ambitne plany związane z zieloną transformacją mają także inne polskie koncerny sektora energetycznego. Przykładowo, Tauron Polska Energia już kilka lat temu rozpoczął Zielony Zwrot – proces zmiany miksu wytwórczego w stronę odnawialnych źródeł energii (OZE). Koncern chce w 2030 roku być jednym z największych producentów zielonej energii w Polsce.

– Transformacja energetyczna jest procesem trudnym i długotrwałym. My stawiamy m.in. na rozwój projektów wiatrowych, fotowoltaicznych

– poinformował Artur Warzocha, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych Tauronu.

    Koncern chce produkować energię przede wszystkim w farmach wiatrowych na lądzie i morzu, elektrowniach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wodnych i gazowych. Inwestuje też w nowoczesną i niezawodną sieć dystrybucyjną, bez której transformacja się nie powiedzie, a także sektor ciepła sieciowego, bez którego nie wygra się z niską emisją.

    Tauron pracuje nad rozwojem projektów wodorowych, ale jest też gotowy do realizacji budowy nowoczesnych źródeł jądrowych. 
    Polska ze względu na potencjał rodzimych firm sektora paliwowo-energetycznego ma naturalne predyspozycje do stania się liderem transformacji energetycznej w Europie Centralnej.

– Zależy nam na tym, żeby stać się liderem transformacji energetycznej w Polsce i regionie. Natomiast bez wątpienia wszystkie duże firmy sektora, uczestniczące w procesie transformacji, mają swoje zasługi i  dążą do jednego, ważnego celu, jakim jest produkcja czystej, taniej i bezpiecznej energii

– podkreślił Piotr Sabat.


Materiał powstał we współpracy z