Pożyczka dla firm – jak wybrać najlepszą?

Przedsiębiorcy często spotykają się z okresowymi wzrostami zapotrzebowania na dodatkowe środki finansowe. Taka sytuacja może zdarzyć się, gdy potrzebujemy zakupić nowe urządzenia do produkcji, środek transportu lub materiały niezbędne do realizacji uzyskanego kontraktu. Niestety nie zawsze dodatkowe pieniądze może znaleźć w firmowym portfelu. Istnieje za to wiele sposobów pozyskania kapitału, a jednym z nich jest skorzystanie z opcji pożyczki. Jak wybrać najlepszą pożyczkę dla firm?
Kto udziela pożyczek firmowych?
Pożyczki i kredyty to dwa różne produkty. Różnią się one przede wszystkim instytucją, która udziela finansowania. W przypadku kredytów mówimy o bankach, a pożyczek – instytucjach pozabankowych i pożyczkowych. Tym samym pożyczka dla firm jest nieco łatwiejsza do uzyskania. Pożyczkodawcy bowiem łagodniej podchodzą do weryfikacji klienta, na przykład nie zawsze sprawdzają go w bazach BIKu (Biura Informacji Kredytowej). Jest to więc idealne rozwiązanie dla firm, które borykają się z negatywną historią spłaty, lub też mają niską zdolność kredytową, wynikającą z innych przyczyn.
Warto jednak pamiętać, że potencjalny pożyczkodawca może wymagać przedstawienia dokumentów, na podstawie których możliwe będzie sporządzenie prognozowanych dochodów danej firmy.
Co więcej, po pożyczkę mogą zgłosić się nowe firmy, które mają krótki staż. Banki niechętnie udzielają finansowania takim przedsiębiorstwom. Wynika to z czystej chęci zabezpieczenia się przed niewypłacalnością firmy. Jeśli więc szukasz pieniędzy na start, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych pożyczek na rozkręcenie biznesu.
Jak wybrać najlepszą pożyczkę dla firmy?
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest standardowym miernikiem kosztu pożyczki. Jest to skrót wyrażający wartość procentową całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Oprócz oprocentowania RRSO uwzględnia także wszystkie inne koszty związane z pożyczką, takie jak prowizje, opłaty administracyjne czy koszty dodatkowych usług niezbędnych do uzyskania pożyczki. Wysokość RRSO zależy nie tylko od kosztów samej pożyczki, ale również od okresu, na jaki została zaciągnięta. To kluczowa kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę.
Warto wiedzieć, że instytucje finansowe są zobowiązane do podawania wskaźnika RRSO w przypadku pożyczek konsumenckich. Porównywanie tego wskaźnika ułatwia również firmom wybór najkorzystniejszej oferty pożyczkowej. Dzięki tej wartości możesz szybko porównać wiele ofert i wybrać te najkorzystniejsze.
Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której musimy pamiętać. Mianowicie, aby porównać RRSO pożyczek z różnych instytucji finansowych w sposób miarodajny, musimy analizować oferty przygotowane według identycznych parametrów. Oznacza to, że porównanie RRSO będzie adekwatne tylko wtedy, gdy oceniamy pożyczki, które mają ten sam okres spłaty i taką samą kwotę pożyczki.
Pożyczka dla firm – jakie zabezpieczenie warto wybrać?
Warto również rozważyć różne formy zabezpieczeń wymaganych przez pożyczkodawców przed podjęciem decyzji o wyborze oferty pożyczki. W przypadku pożyczek dla firm istnieje wiele korzyści związanych z możliwością zabezpieczenia pożyczki nie tylko na nieruchomościach, ale także na środkach trwałych, takich jak maszyny budowlane czy samochody. Ustanowienie zastawu rejestrowego na środkach trwałych jest zazwyczaj bardziej opłacalne i szybsze niż wpisywanie hipoteki.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pożyczki dla firm?
Wymagane dokumenty do zaciągnięcia pożyczki dla firmy różnią się w zależności od wybranej instytucji finansowej oraz rodzaju zobowiązania, o które się ubiegamy. W większości przypadków konieczne jest jednak dostarczenie dokumentów potwierdzających tożsamość wnioskodawcy, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, potwierdzenia nadania NIP/REGON oraz dokumentów przedstawiających sytuację finansową firmy. Tak przygotowane dokumenty musimy dołączyć do wniosku. Co ważne, wiele instytucji pożyczkowych umożliwia składanie aplikacji o finansowanie online.