Szukasz nowego mieszkania? Sprawdź, jak kształtują się ceny za metr kwadratowy

fot. adobestock
fot. adobestock

Wybór własnego mieszkania to wyzwanie, które wymaga dobrego rozeznania na rynku nieruchomości. Ostatnie miesiące przyniosły zmiany w cenach, co zmusiło osoby zainteresowane kupnem mieszkania na własność do stałego monitorowania ofert. Niezależnie od lokalizacji, niemal w całej Polsce ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej pną się w górę, dlatego warto śledzić comiesięczne raporty, aby móc podjąć najlepszą decyzję.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Nie od dziś wiadomo, że na cenę mieszkania istotnie wpływa lokalizacja i otoczenie nieruchomości. Najwyższe ceny za metr kwadratowy są w dużych miastach i na ich obrzeżach, natomiast najniższe w słabiej skomunikowanych miejscowościach. Wyższe ceny są też w miejscowościach słynących z atrakcji turystycznych lub walorów uzdrowiskowych. Ogólna zasada na rynku mieszkaniowym wskazuje, że im większym potencjalnym zainteresowaniem cieszy się nieruchomość, tym ma wyższą cenę w przeliczeniu na metr kwadratowy. Rozpoczynając poszukiwania nowego mieszkania, warto ustalić, co jest bardziej istotne – cena czy lokalizacja?

Każdego miesiąca portale branżowe przygotowują zestawienia średnich cen za metr kwadratowy w największych Polskich miastach. Dzięki temu każda osoba, która planuje zakup nowego mieszkania na własność, może szybko prześledzić średnie stawki i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. W ostatnim roku największy procentowy wzrost średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania odnotowano w naszej stolicy. Dynamiczny rozwój miasta Warszawy sprawia, że ceny tamtejszych mieszkań są coraz wyższe. Znacząca zmiana cen w porównaniu z rokiem 2020 nastąpiła również w Lublinie i Łodzi. W ostatnim roku osoby poszukujące nowego mieszkania do zakupu mogły liczyć na względnie stałe ceny za metr kwadratowy w Poznaniu i Szczecinie. Są to jedyne miasta, w których ceny mieszkań nie wzrosły ponad 5% w porównaniu z rokiem 2020.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w 2021 roku?

Tak jak wahania cen pozwalają podjąć decyzję o zakupie mieszkania, ponieważ motywują kupujących, aby zdążyli przed kolejnym wzrostem cen, tak cena za metr kwadratowy pomaga zdecydować się na konkretną nieruchomość. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania. Cena za metr kwadratowy kawalerki jest z reguły wyższa niż mieszkania czteropokojowego o podobnym standardzie. Najwięcej trzeba zapłacić zamieszkanie do 38 m2 w Warszawie, bo aż 12 467 zł za metr kwadratowy. Również w Gdańsku i Krakowie ceny za metr kwadratowy powierzchni użytkowej nowego mieszkania przekraczają znacząco pułap 10 000 zł za m2.

Wirtualny spacer po nowym mieszkaniu

Mimo ogólnokrajowego wzrostu cen za metr kwadratowy, wciąż jest wiele miast, gdzie ceny mieszkań są znacznie bardziej przystępne dla przeciętnej osoby. W Łodzi nowe mieszkania powyżej 60 m2 można zakupić średnio za 6 733 zł za m2. Ceny poniżej 9000 zł za m2 utrzymują się wciąż w miastach takich jak Katowice, Lublin oraz Szczecin. Aby być na bieżąco z ofertami nowych mieszkań, warto śledzić portale branżowe jak np. obido.pl. Na stronie można nie tylko porównać oferty mieszkań gotowych do zakupu, ale również bez wychodzenia z domu obejrzeć każdy kąt podczas wirtualnego spaceru.

Dzięki nowoczesnym technologiom wybór mieszkania nigdy nie był tak prosty. Comiesięczne raporty pozwalają porównać ceny w wybranych miastach, a możliwość wirtualnego spaceru po nowym mieszkaniu pomoże w podjęciu dobrego wyboru dla całej rodziny.

Artykuł Sponsorowany