Ubezpieczenie OC – poznaj 8 najważniejszych cech te polisy

fot. gustavo_fring_z_pexels
fot. gustavo_fring_z_pexels

Ubezpieczenie OC jest najczęściej kupowaną przez polskich kierowców polisą. W tym tekście opowiemy Ci o 8 najważniejszych cechach tego ubezpieczenia. Zapoznaj się z artykułem i poznaj lepiej polisę OC.

1. Sprzedałeś samochód? Możesz otrzymać zwrot składki

Po sprzedaży samochodu możliwe jest odzyskanie części zapłaconej z góry składki. Jedynym warunkiem jest jednak to, by nowy właściciel zrezygnował z korzystania z ubezpieczenia sprzedawcy. W innym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie miało podstaw do zwrotu składki. Poznaj lepiej zwrot składki OC https://najtaniejuagenta.pl i zawalcz o swoje prawa.

2. Masz samochód – musisz wykupić OC

Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie wykupić ubezpieczenie OC. Oznacza to, że obowiązek dotyczy przede wszystkim: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, przyczep i naczep.

3. Nie wykupiłeś OC – zapłacisz karę

Obowiązkowy charakter ubezpieczenia OC sprawia, że brak ważnej polisy skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej. Wysokość grzywny jest zależna od poziomu płacy minimalnej oraz długości okresu, w jakim pojazd nie był objęty ubezpieczeniem OC. W roku 2021 stawki dla samochodów osobowych prezentują się w następujący sposób:

 • do 3 dni – 1120 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
 • powyżej 14 dni – 5600 zł.

4. Każde OC jest takie samo

Ustawa o ubezpieczeniach komunikacyjnych jasno reguluje jaki zakres ochrony ma gwarantować polisa OC. Oznacza to więc, że każde ubezpieczenie jest w swojej podstawowej formie takie samo. Oczywiście towarzystwa próbują wzbogacać swoje produkty poprzez dodawanie do nich pakietów rozszerzających ochronę, ale nie zmienia to faktu, że fundament zawsze jest taki sami. Jeśli więc szukasz OC, skup się na renomie ubezpieczyciela oraz opiniach jego klientów. Najdroższa polisa nie zawsze bowiem będzie najlepsza.

5. OC ochroni Twoje finanse

Jeśli zdarzy się tak, że spowodujesz wypadek drogowy, w którym ucierpią osoby trzecie, mając ubezpieczenie OC, będziesz mógł skorzystać z pomocy towarzystwa. Firma pokryje wszelkiego rodzaju koszty, wynikające z konieczności wypłaty odszkodowań. Dzięki temu unikniesz finansowych konsekwencji swoich działań. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może odmówić pomocy, jeśli udowodni, że podczas zdarzenia byłeś np. pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

6. Wysokość składki zależy od wielu czynników

Na pewno chociaż raz zastanawiałeś się, dlaczego Twoja polisa jest droższa niż ubezpieczenie znajomego. Wynika to z faktu, że do kalkulacji wysokości składki brane są pod uwagę różne czynniki związane z indywidualną sytuacją konkretnego kierowcy. Najważniejsze czynniki, które wpływają na wysokość składki to:

 • wiek kierowcy,
 • historia ubezpieczeniowa,
 • miejsce zamieszkania,
 • stan cywilny,
 • dzietność,
 • marka i model pojazdu,
 • przebieg,
 • pojemność silnika,
 • rok produkcji.

Te wszystkie informacje kształtują cenę Twojego ubezpieczenia OC.

7. Zniżki są istotne

Każdy rok bezszkodowej jazdy jest premiowany przez ubezpieczycieli specjalnymi zniżkami na następne polisy. Jeśli przez wiele lat nie zgłaszałeś żadnej szkody, możesz liczyć na pokaźny upust przy zakupie ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że każdy wypadek to utrata zniżek a w skrajnych przypadkach nawet zwyżki.

8. Najtańsze OC kupisz w Internecie

Jeśli zależy Ci na tanim i dobrym OC, to z pewnością powinieneś skorzystać z ogólnodostępnych kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko, że wpiszesz do formularza kilka danych o sobie oraz pojeździe, który ma zostać objęty ochroną, by uzyskać dostęp do wielu ofert od renomowanych towarzystw. Dowiedz się więcej tutaj: https://najtaniejuagenta.pl/najtansze-ubezpieczenie-oc-raty-je-znalezc/.

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie OC jest o wiele bardziej złożonym produktem, niż mogłoby się wydawać. Mamy nadzieję, że dzięki temu tekstowi zrozumiałeś bardziej istotę tej polisy i łatwiej będzie Ci wybrać najlepszą w Twoim kontekście.

Artykuł Sponsorowany