MFW podnosi prognozy dla Polski

MAKROEKONOMIA \ Kolejna światowa instytucja docenia naszą gospodarkę

numer 2151 - 11.10.2018 Gospodarka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podnosi prognozy wzrostu PKB Polski. Przewiduje, że w tym roku wzrośnie ono o 4,4 proc., a w 2019 r. – o 3,5 proc. MFW jednocześnie zmniejsza prognozy wzrostu gospodarczego dla świata. Obniżył przyszłoroczne szacunki m.in. dla USA, Wielkiej Brytanii i Chin.

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,4 proc. – prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Oznacza to podwyżkę wobec wcześniejszych, kwietniowych szacunków – wtedy MFW przewidywał, że nasze PKB wzrośnie o 4,1 proc. Eksperci Funduszu – podobnie jak inni analitycy – oceniają, że szczyt koniunktury mamy już za sobą, i szacują, że wzrost PKB spowolni w 2019 r. do 3,5 proc. Średnioroczna inflacja, a więc tempo wzrostu cen, ma przyspieszyć z 2 do 2,8 proc., a stopa bezrobocia wyniesie 4,1 proc. w tym roku i 4 proc. w roku przyszłym.

– To kolejna instytucja, która podnosi prognozy dla polskiej gospodarki. To dowód, że to, co mówił Leszek Balcerowicz o czekającym nas finansowo-gospodarczym armagedonie czy o drugiej Grecji, to brednie. Moim zdaniem szacunki MFW są ostrożne, bo poziom wzrostu PKB w tym roku może być u nas większy i wynieść 4,8–4,9 proczawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->