fot. Jakub Szymczuk\KPRP/d

Nie chcemy koncertu mocarstw

SZWAJCARIA \ Prezydent przedstawił swoją wizję Europy

numer 2151 - 11.10.2018 Świat

Wszystkie państwa mają równe prawo do samostanowienia i to prawo musi być chronione w Europie – powiedział prezydent podczas wykładu na Uniwersytecie w Zurychu. Andrzej Duda zakończył wczoraj wizytę w Szwajcarii i udał się na Słowację.

Prezydent wygłosił swój wykład dotyczący polskiej wizji integracji europejskiej w ramach tzw. wykładów churchillowskich. Nawiązują one do słynnej mowy brytyjskiego premiera z 1946 r., w której zaproponował on koncepcję Stanów Zjednoczonych Europy. W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślił, że UE powinna być wspólnotą, która szanuje swobodę debaty i wyborów politycznych, która nie może się stać ekskluzywnym klubem.

– Wspólnotę w Europie można zbudować tylko dzięki lojalnej współpracy państw równych w swoich prawach. Każde państwo ma równe prawo do samostanowienia i to prawo musi być w Europie chronione – podkreślił Andrzej Duda. Powiedział, że oznacza to konieczność obrony integralności uznanych na arenie międzynarodowej granic państwowych, i zaznaczył, że nie mogą one zostać zmienione siłą. – Historia uczy nas, Europejczyków, że koncert mocarstw zawsze prowadzi do konfliktów i rozlewu krwi. Idea integracji europejskiej miała stanowić antidotum – mówił prezydentzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->