fot. Lucas Jackson/Reuters

Nikki Haley złożyła rezygnację

ONZ \ Rezygnacja ambasador USA

numer 2151 - 11.10.2018 Świat

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley poinformowała, że złożyła rezygnację ze stanowiska. Będzie pełnić swoje obowiązki do końca tego roku.

Rezygnacja Haley była silnie strzeżonym sekretem. Nawet bliscy współpracownicy Trumpa nie wiedzieli o tych planach. Pierwsze przecieki medialne pojawiły się dopiero we wtorek rano, tuż przed spotkaniem z prezydentem, po którym oficjalnie ogłosiła ona swoją decyzję. Nominacja dla Haley była jedną z największych niespodzianek na początku kadencji Trumpa. Była gubernator Karoliny Południowej była bowiem kojarzona z umiarkowanym skrzydłem Republikanów, a ogólnokrajową sławę przyniosło jej usunięcie konfederackiej flagi z terenu stanowego Kapitolu. W trakcie prawyborów poparła senatora Rubio i wielokrotnie wdawała się w kłótnie z Trumpem, oskarżając go nawet o poparcie dla Ku Klux Klanu.

Spekulowano wtedy, że Trump, przyznając jej to stanowisko, chciał wyciągnąć rękę na zgodę do umiarkowanych Republikanów lub pozbyć się oskarżeń o seksizm i rasizm – Haley to Amerykanka w pierwszym pokoleniu, córka imigrantów z Indii. Mówiono też, że po prostu chciał, żeby była daleko.

Jakiekolwiek powody by wtedy nim kierowały, Haley okazała się dobrym wyboremzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->