Brytyjski MON odbudowuje zdolności

numer 2152 - 12.10.2018 Świat

Cyberbezpieczeństwo Na Półwyspie Arabskim brytyjscy żołnierze przeprowadzili największe od ponad dekady ćwiczenia wojskowe. Równolegle cyberoddziały pracują nad możliwością doprowadzenia do blackoutu w Moskwie. Jest to odpowiedź na rosyjskie prowokacyjne działania – podaje brytyjski dziennik „Sunday Times”.

W wyniku wieloletnich cięć resort obrony Wielkiej Brytanii jest świadomy luki, która powoduje, że dowódcy nie dysponują wystarczającą siłą ognia, aby odpowiedzieć na atak Rosji. Dlatego też w ubiegłym tygodniu na najwyższym szczeblu rządowym oznajmiono, że zakończyła się polityka oszczędzania. – W Wielkiej Brytanii tradycyjnie w pierwszej kolejności tnie się fundusze na obronę oraz służby wywiadowcze. Jeżeli teraz jest zapowiedź tego, że nie będzie już oszczędzania, to w pierwszym rzędzie dostaną armia oraz służby – mówi dr Rafał Brzeski, ekspert ds. bezpieczeństwa.

W ubiegłym tygodniu w Omanie odbyły się manewry, które zwiększają zdolności Brytyjskich Sił Zbrojnych do walki z przeciwnikiem konwencjonalnym dysponującym potężnymi siłami i środkami, do których zalicza się Rosja. W ćwiczenia te zaangażowanych zostało 5500 wojskowych, 200 pojazdów opancerzonych, sześć okrętów oraz osiem myśliwców wielozadaniowych Typhoon. W serii pozorowanych bitew na omańskiej pustyni rolę wroga odgrywały oddziały Household Cavalry, które miały do dyspozycji rosyjskie czołgi T-72zawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się