Europa i Ameryka Północna nie tylko z Warszawy

numer 2152 - 12.10.2018 PodróżeTuryn nazywany jest kolebką włoskiej wolności – to właśnie tu urodziło się wielu wybitnych Włochów.

LOT oferuje coraz więcej połączeń międzynarodowych z portów regionalnych. Na niektóre trasy samoloty naszego narodowego przewoźnika wracają po kilkunastoletniej przerwie.

Polskie Linie Lotnicze LOT mają dziś w swojej rozkładowej ofercie ponad 100 połączeń, czyli o ponad 60 więcej niż w 2015 r. Jeżeli chodzi o trasy zagraniczne, to najbardziej została rozbudowana siatka połaczeń z Warszawy. Ale też sporo nowych połaczeń uruchomiono z lotnisk regionalnych, na których LOT był do niedawna obecny tylko na trasach krajowych. Coraz silniejszą pozycję ma LOT np. na lotnisku w Krakowie, które jest największym portem regionalnym w Polsce, obsługując prawie 6 mln pasażerów w ciągu roku. Ze stolicy Małopolski można polecieć samolotami LOT-u do Budapesztu, a także do Chicago. – W miarę pojawiających się możliwości biznesowych i coraz większej dostępności floty wykorzystujemy rosnący potencjał połączeń portów regionalnych, w tym Krakowa – komentuje Rafał Milczarski, prezes LOT-u.W Budapeszcie znajduje się druga pod względem wielkości synagoga na świecie, nazywana „Wielką Synagogą”.

Przez Budapeszt do Nowego Jorku i Chicago

Do końca sezonu letniego na trasie Budapeszt–Kraków do dyspozycji pasażerów jest sześć rejsów w tygodniu. To połączenie umożliwia pasażerom z południa Polski wygodne przesiadki w Budapeszcie na nowe rejsy dalekodystansowe LOT-u do Stanów Zjednoczonych. Od połowy maja polski przewoźnik rozpoczął bowiem regularne loty z Budapesztu do Nowego Jorku i Chicago. Zgodnie z zapowiedziami, LOT zwiększył też częstotliwość bezpośrednich rejsów między Krakowem a Chicago. Od lipca pasażerowie mogą latać do Chicago dwa razy w tygodniu. – Zwiększenie częstotliwości rejsów na trasie Kraków–Chicago to dowód na duże zainteresowanie pasażerów tym połączeniem i potwierdzenie bliskich związków pomiędzy obydwoma miastami i regionami – stwierdził Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Nowe połączenie Kraków–Budapeszt, większa liczba rejsów między Krakowem a Chicago i loty Budapeszt–Chicago zostały ze sobą skomunikowane zarówno w Krakowie, jak i w Budapeszcie. Pozwala to pasażerom podróżować między Krakowem i Budapesztem a Chicago w sumie cztery razy w tygodniu, ponieważ operacje odbywają się w różne dni tygodnia (z kolei w pozostałe dni LOT oferuje dla pasażerów dogodne połączenia z i do Chicago z przesiadką w Warszawie). Rejsy są obsługiwane samolotami Boeing 787-8 Dreamliner.W Tel Awiwie jest 300 słonecznych dni w roku.

Izrael bliżej Polski

W lutym przyszłego roku siatka międzynarodowych połączeń z Krakowa powiększy się o loty do Izraela. Rejsy z Krakowa do Tel Awiwu mają odbywać się dwa razy w tygodniu, a rozkład będzie się różnił w poszczególnych tygodniach. Do Izraela pasażerowie będą mogli dotrzeć w każdy wtorek oraz w środę lub czwartek (rozkład będzie się różnił w zależności od tygodnia). Z Tel Awiwu do stolicy Małopolski samoloty wystartują w poniedziałki oraz we wtorki lub środy.

Nowe połączenie to odpowiedź na rosnącą popularność Izraela wśród polskich turystów. Lotnisko w Tel Awiwie znajduje się w sercu głównych atrakcji Izraela, blisko tętniącego życiem, rozrywkowego centrum Tel Awiwu, a także ważnej dla dziedzictwa historycznego i religijnego Jerozolimy. Tel Awiw jest też najlepszym punktem wypadowym do wyjazdów nad morza: Martwe, Śródziemne i Czerwone. – Uruchomienie rejsów do Izraela nie tylko z Warszawy, ale też z kilku portów regionalnych okazało się dobrą i przemyślaną decyzją. Od co najmniej roku Izrael to jeden z najchętniej odwiedzanych przez Polaków kierunów wypoczynkowych i to przez cały rok – mówi Rafał Milczarski. Pasażerowie mogą dziś latać do Tel Awiwu z Warszawy, Wrocławia, Lublina, Gdańska, Poznania i Rzeszowa.Lwów słynie także z doskonałej kuchni.

Z Bydgoszczy na Ukrainę

W ostatnich latach Polska stała się popularnym kierunkiem migracji zarobkowej dla Ukraińców. Szacuje się, że w naszym kraju pracować może nawet 3 mln obywateli Ukrainy. I to z myślą o przybyszach zza wschodniej granicy linie lotnicze otwierają nowe połączenia Polski z Ukrainą. Obecnie LOT lata do Lwowa z trzech portów regionalnych: Poznania, Bydgoszczy i Olsztyna. Rejsy z wszystkich lotnisk wykonywane są dwa razy w tygodniu.

Na początku sierpnia zostało uruchomione nowe połączenie Bydgoszcz–Kijów. – Zakładamy znaczący wzrost popytu na rejsy na Ukrainę, także z Bydgoszczy. 2/3 Ukraińców przebywających obecnie w regionie kujawsko-pomorskiego pochodzi z okolic Kijowa – podkreśla Adrian Kubicki, dyrektor komunikacji korporacyjnej w LOT.Lotnisko w Newark znajduje się ok. 26 km od Manhattanu.

Z Rzeszowa bezpośrednio za ocean

W kwietniu tego roku LOT uruchomił bezpośrednie połączenie między lotniskiem Jasionka pod Rzeszowem a Newark, czyli drugim po JFK najważniejszym portem obsługującym Nowy Jork. Tym samym po 10 latach przerwy LOT przywrócił pasażerom z Podkarpacia bezpośrednią łączność z jednym z najważniejszych ośrodków Polonii Amerykańskiej. Według analiz LOT-u, połączenie między Rzeszowem a Nowym Jorkiem ma spory potencjał. Łącznie między tymi miastami podróżuje dziś z przesiadkami ponad 35 tys. osób rocznie. – Bezpośrednie rejsy są doskonałą propozycją już nie tylko na wyjazdy rodzinne. Z naszych obserwacji wynika, że z roku na rok rośnie liczba pasażerów podróżujących między Podkarpaciem a USA w celach biznesowych, m.in. dzięki przemysłowi rozwijającemu się w Dolinie Lotniczej – mówi Adrian Kubicki z LOT-u. Połączenie Rzeszowa z Nowym Jorkiem pozwoli zacieśnić więzy kraju z Polonią Amerykańską na wschodnim wybrzeżu USA, która w znacznej części wywodzi się z terenów Podkarpacia. Bezpośrednie rejsy są obsługiwane raz w tygodniu nowoczesnym Dreamlinerem.

Innym reaktywowanym przez LOT połączeniem międzynarodowym z portów regionalnych będą oferowane od grudnia tego roku rejsy na trasie Katowice–Turyn. Będzie to powrót polskiego przewoźnika do stolicy Piemontu po kilkunastu latach przerwy. Nowa destynacja ucieszy miłośników sportów zimowych, którzy z lotniska będą mogli dotrzeć bezpośrednio do ośrodków narciarskich we włoskich i szwajcarskich Alpach autokarem. Bilety są już w sprzedaży, a rejsy będą odbywały się raz w tygodniu.

/ar/

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama