Rząd znalazł pieniądze na wypłaty dla wdów i sierot

Region Dziś decyzja w sprawie rekompensat

numer 2158 - 19.10.2018

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy z powodu pewnych problemów prawnych nie dostali świadczeń rekompensacyjnych z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla i czekają na nie do dziś: projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy, a pieniądze na wypłaty – w sumie 240 mln zł – są zapewnione w przyszłorocznym budżecie państwa. Na dziś Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, zapowiedział konferencję na ten temat.

W tym roku przepisy zostaną uchwalone. Wypłaty ruszą po nowym roku – poinformował wiceminister. – Przygotowanie przepisów poprzedziła dokładna analiza. Wyszliśmy od wdów i sierot, ale grupa osób, które będą mogły skorzystać z rekompensat, jest znacznie większa. W sumie to 24 tys. ludzi – wyliczył.

Uprawnieni otrzymają 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Opozycja i wspierające ją media rozpętały w tej sprawie na Śląsku wielką kampanię przeciw rządowi Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając PiS, że zapomniał o wdowach i sierotach po górnikach, które z powodu niejasności prawnych nie otrzymały rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Posłowie PO wysłali nawet do premiera Mateusza Morawieckiego list w tej sprawie, z apelem o wypłatę rekompensat wszystkim, którzy się tego domagają. Zaapelowali też do emerytów górniczych i wdów o wysłanie podobnych listów do rządu. Według resortu energii to niepotrzebne podsycanie niezadowolenia i marnowanie energii wielu mieszkańców Śląskazawartość zablokowana

Autor: Andrzej Hola


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama