Przestępcy wyborczy już są aktywni

numer 2158 - 19.10.2018

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet 1 mln zł grzywny. Zabronione jest m.in. publikowanie sondaży oraz agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Zakaz obowiązuje też w internecie.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że każdy może zgłaszać nieprawidłowości dotyczące wyborów – osobiście lub przez mężów zaufania czy obserwatorów społecznych. Mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni będą mogli filmować liczenie głosów oraz inne działania obwodowych komisji wyborczych – przed głosowaniem i po jego zakończeniu.

Gdy ktoś zakłóca ciszę wyborczą, np. rozdaje ulotki, nakleja klub zrywa plakaty wyborcze albo prowadzi agitację w jej trakcie, należy dzwonić na policję. Z kolei skargi na działanie komisarza wyborczego można kierować do PKW.

Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która zarejestrowała najwięcej kandydatów w tych wyborach samorządowych. Najnowsze sondaże pokazują, że na najwięcej mandatów w sejmikach województw może liczyć PiS, dla którego poparcie wynosi 29 proc. Druga w klasyfikacji Koalicja Obywatelska może liczyć na 16 proc. głosów – podaje CBOS. Szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba apeluje jednak, by wszyscy zwolennicy prawicy aktywnie włączyli się w kampanię wyborczą. Dodał, że trzeba przestać patrzeć na sondaże korzystne dla prawicy, bo tych wyborów PiS jeszcze nie wygrałzawartość zablokowana

Autor: AH


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama