W czasie deszczu dzieci się (nie) nudzą

USTRZYKI DOLNE \ W STARYM MŁYNIE

numer 2158 - 19.10.2018 Podróże

Gniotownik walcowy. Urządzenie zgniatające ziarna zboża. Pierwszą taką maszynę zaprojektowano w 1815 r. Ta tutaj należy zatem do najstarszych nie tylko w Polsce, ale także w Europie! Kto by się spodziewał?

Aż przygryza język. Jest niezwykle skoncentrowany. Sprawnymi ruchami dłoni zręcznie ugniata ciasto. Chłopczyk robi to z wyraźnym zaangażowaniem. Nie dostrzega nawet, że robię mu zdjęcie. Obiektywem bardziej zainteresowane są za to towarzyszące mu przy gigantycznym drewnianym stole dziewczynki. One swoje ciasto już ugniotły. Teraz bawią się mąką, robiąc sobie wzajemnie białe ślady na policzkach.

Dzieci jest około 20. Stoją przy długim stole, zajęte zadaną przez pana przewodnika pracą. Wszystkie są zapracowane. Wszystkie zaangażowane. W końcu nie od dziś wiadomo, że mądra zabawa to najlepsza metoda nauki.

Mijamy pracującą z zaangażowaniem gromadkę i wchodzimy po drewnianych schodach wyżej. Przed nami na spowitym kojącym półmrokiem piętrze stoją trzy potężne maszyny. To mlewniki walcowe. Ponoć nadal czynne. Tak zaczyna się spacer po jednym z najstarszych zachowanych młynów polskich Bieszczadów.

Ustrzyki Dolne, godz. 11. Od kilku dni groźne chmury majaczą nad górskim horyzontem. Nie zwiastuje to niczego dobrego. Na razie lepiej się tam nie pchać. Znacznie bezpieczniej jest pójść gdzieś do miasteczka. Zwłaszcza że momentami słychać pomruk grzmotów. Tutaj raczej nic nam nie grozi.

Zabawne. Gdyby nie ta pogoda, prawdopodobnie nigdy bym tu nie przyjechał. Jadąc w góry, raczej myślimy o szlaku. A tak… A tak poznaliśmy historię jednego z najlepiej zachowanych młynów w kraju, sięgającą samych początków ubiegłego wieku. Młyn założono bowiem już w 1905 r. Ponoć przed wybuchem I wojny światowej mieściła się tu Fabryka Narzędzi Wiertniczych Stanisława Glazora. Oczywiście wskutek wojennych działań kompletnie zniszczona. Potem, miedzy jedną wojną a drugą, budynek młyna był własnością firmy Lignum braci Hauserów. Rodzinie udało się zachować dorobek życia również podczas okupacji niemieckiejzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama