Bezpiecznie na polskim niebie

numer 2158 - 19.10.2018 Gospodarka

LOTNICTWO Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego obsługują obecnie prawie 800 tys. operacji lotniczych rocznie. Z roku na rok tych operacji będzie coraz więcej, gdyż Polska notuje rekordowe wzrosty natężenia ruchu lotniczego.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku zanotowano ponad 11-proc. wzrost ruchu lotniczego na polskim niebie, podczas gdy w Europie Zachodniej notuje się wzrosty rzędu 3 proc. A według prognoz również w przyszłym roku należy oczekiwać co najmniej 10-proc. wzrostu ruchu powietrznego w Polsce. – To pokazuje, że jesteśmy krajem o ogromnym potencjale, który musimy wykorzystać – mówi Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Obsługa rosnącego ruchu lotniczego nie będzie jednak możliwa bez zwiększenia liczby kontrolerów ruchu lotniczego, których obecnie jest w Polsce ponad 570. Codziennie czuwają oni nad bezpieczeństwem blisko pół miliona pasażerów w 2,5 tys. samolotach znajdujących się każdej doby na polskim niebie.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która jest jedyną instytucją w kraju szkolącą oraz zatrudniającą cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego, do 2024 r. planuje zatrudnienie dodatkowych 200 kontrolerówzawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama