Brexit zdominował unijny szczyt

numer 2158 - 19.10.2018 Świat

BRUKSELA Rozmowy na temat brexitu zdominowały dwudniowy szczyt Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Pozostałymi tematami poruszanymi przez przywódców europejskich były kwestie bezpieczeństwa oraz polityka migracyjna.

Podczas środowego obiadu przywódcy Unii Europejskiej nie podjęli decyzji dotyczącej zwołania specjalnego szczytu w sprawie brexitu w listopadzie ze względu na niewystarczające postępy w negocjacjach pomiędzy UE a Wielką Brytanią.

W opinii szefa Parlamentu Europejskiego Antonia Tajaniego rozwój spraw hamuje postawa Londynu. – 15-minutowe przemówienie premier Wielkiej Brytanii Theresy May mimo dużej dozy życzliwości nie zawierało konkretów. Szefowa brytyjskiego rządu nie zaoferowała niczego nowego unijnym przywódcom – oznajmił Tajani. Jak zauważa w rozmowie z „Codzienną” były wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, „zanosi się na twardy rozwód z awanturami”. – To wynika z jednej strony z tego, że brytyjski rząd i jego zaplecze parlamentarne nie reprezentują jednolitej postawy wobec brexitu. Jednak nie bez znaczenia jest także to, że Bruksela chce specjalnie upokorzyć Londyn, aby inne kraje, które chciałyby wyjść z UE, wiedziały, że taka decyzja byłaby kosztowna – mówi europoseł PiSzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama