Pamięć o bohaterach wojennych

numer 2158 - 19.10.2018 Polska

HISTORIA Dawali schronienie osobom pochodzenia żydowskiego, dostarczali pożywienie, a nawet pomagali przedostać się do państw, w których mieli większe szanse na przeżycie niż w Polsce, a wszystko to narażając życie własne i rodziny – tak w skrócie można opisać Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Rzeszowie trwa właśnie III Zjazd Polaków Ratujących Żydów, a udział w nim bierze 50 bohaterskich osób.

Wydarzenie rozpoczęło się przedwczoraj od nabożeństwa odprawionego w rzeszowskim kościele farnym w intencji naszych rodaków, którzy podczas drugiej wojny światowej, wbrew niemieckiemu terrorowi, pomagali osobom narodowości żydowskiej. Tego dnia kilkadziesiąt osób otrzymało również odznaczenia „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Wczoraj natomiast w holu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie otwarta została wystawa „Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej”, a udział w uroczystościach wziął również Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – Uznaliśmy, że raz w roku powinni państwo spotkać się ze sobą, ale przede wszystkim spotkać się z nami, z polskim społeczeństwem. I przekazać ten świat i kodeks wartości, który wyznajecie od lat. Jest on stały i niezmienny – mówił podczas wydarzenia Kasprzykzawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama