Palenie śmieciami powraca. Będą kary

numer 2165 - 27.10.2018

Sezon grzewczy powoli się rozkręca, a to oznacza, że wkrótce jakość powietrza znacznie się pogorszy. Straż miejska dokonuje systematycznych kontroli i wypisuje coraz więcej mandatów.Do złego stanu powietrza przyczynia się m.in. palenie śmieciami i innymi odpadami. Problem staje się wzmożony w okresie grzewczym, ale nie tylko. Są i tacy, którzy cały rok ogrzewają pomieszczenia w ten sposób. Za palenie śmieciami straż miejska może wypisać mandat w wysokości do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu kara może sięgnąć nawet 5 tys. zł. 24 października 2017 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego zdecydowanie opowiedział się za uchwałą antysmogową. Według przepisów mieszkańcy województwa nie mogą palić miałem i mułem węglowym od 1 lipca 2018 r. Ponadto właściciele starych pieców niskiej jakości mają czas do 1 stycznia 2023 r., aby je wymienić. Zgodnie z zapowiedziami władz samorządu wojewódzkiego mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Rządowy program Czyste Powietrze też daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację budynków, na docieplenie domów, wymianę okien czy starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego.

Okazuje się, że narzędzia do przeciwdziałania problemowi są. Ale czy wystarczające? Zapytaliśmy o to Radosława Fogiela, radnego sejmiku wojewódzkiego z Prawa i Sprawiedliwości.

– Gospodarowanie środkami w ramach regionalnego programu operacyjnego dla województwa mazowieckiego nie było niestety zgrane, a koalicji rządzącej do tej pory trudno będzie przyznać się do błęduzawartość zablokowana

Autor: Anna Gębalska-Berekets


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama