fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Dbałość o środowisko miarą dojrzałości kraju

POZNAŃ \ 30. targi POL-ECO SYSTEM zakończone

numer 2165 - 27.10.2018Gospodarka

To były trzy intensywne dni dla podmiotów zajmujących się ochroną środowiska. Na targach POL-ECO SYSTEM zaprezentowało się kilkuset wystawców z polski i zagranicy. W tym czasie odbyło się również dziesiątki debat panelowych z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów.

Międzynarodowe targi ochrony środowiska POL-ECO SYSTEM to największe i najważniejsze wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi. Podczas tych trzech dni goście targów mogli poznać najnowsze trendy w elektromobilności, zobaczyć nowe rozwiązania w gospodarce odpadami, zapoznać się z ofertą odnawialnych źródeł energii. Na targach zaprezentowało się również wiele instytucji, w tym m.in. Ministerstwo Środowiska, Instytut Ochrony Środowiska, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Uwagę przykuwały również Lasy Państwowe, które zaprezentowały swój najnowszy nabytek – samochody elektryczne. Dużą popularnością cieszyło się też stoisko Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie ta instytucja zorganizowała najwięcej dyskusji panelowych z ekspertami z Polski i zagranicy.

Otwarcie z udziałem ministrów

Wielkie otwarcie odbyło się we wtorek i wzięli w nim udział m.in. minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. List do uczestników wystosował premier Mateusz Morawiecki. „Środowisko naturalne to nasze dobro wspólne, a dbałość o nie jest miarą dojrzałości naszego kraju. [...] Targi POL-ECO SYSTEM to największe i najważniejsze wydarzenie dotyczące ochrony środowiska w Polsce. Prezentowane będą najnowocześniejsze technologie, rozwiązania i produkty z zakresu ochrony środowiska. [...] Cieszę się, że hasłem przewodnim jest »Czyste powietrze w trosce o zdrowie, klimat, środowisko«” – napisał w swoim liście premier Mateusz Morawiecki, który odczytał wiceminister Mazurek. Podczas otwarcia wręczono również wiele nagród wystawcom, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyznała certyfikaty EMAS, które wręczane są za działalność na rzecz środowiska. W tym roku otrzymały je Indorama Ventures i OFI Michaliszyn. W debacie otwarcia wzięli udział wspomniani ministrowie, ale również Kazimierz Kujda, prezes NFOŚiGW. To kierowana przez niego instytucja podpisywała trzy umowy – o symbolicznych numerach 999, 1000, 1001 – na dofinansowanie kolejnych przedsięwzięć ekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tylko w ramach tego przedsięwzięcia w sumie zainwestowano ponad 29 mld zł w projekty na terenie całej Polski. Szczęśliwe numery widniały przy dofinansowaniu: modernizacji Regionalnego Centrum Recyklingu Orli Staw w pobliżu Kalisza (wartość projektu – 78 mln zł, dofinansowanie – 53 mln zł), budowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni ścieków w Aleksandrowie Kujawskim (36 mln zł, 22 mln zł) oraz budowy i przebudowy systemu ciepłowniczego w Bełchatowie (10,5 mln zł, 8,6 mln zł). Podczas uroczystości zaprezentowały się też Lasy Państwowe, które sprzedały pierwsze prawa do pochłaniania dwutlenku węgla. – To dopiero początek, projekt pilotażowy. Leśne Gospodarstwa Węglowe obejmują na razie 12 tys. ha lasu, gdzie przez 30 lat pochłonięte zostanie dodatkowo 1 mln ton CO2 – mówił podczas uroczystości Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Czyste powietrze przede wszystkim

W trakcie trzech dni paneli eksperci najwięcej miejsca poświęcili jednak programowi Czyste Powietrze. Zdaniem Henryka Kowalczyka w program zostanie zainwestowane ok. 100 mld zł publicznych pieniędzy i drugie tyle prywatnych. – Statystycznie zostanie wydane ok. 200 mld zł, które z pewnością napędzą gospodarkę. Chcemy wyciągnąć wnioski z istniejących już programów, które podejmowały samorządy. Przeważnie polegało to na tym, że zmieniano piece na bardziej ekologiczne formy ogrzewania, które okazywały się droższe, co z kolei kończyło się tym, że po kilku latach ludzie wracali do tańszych źródeł ciepła. Dlatego mówimy nie tylko o czystym powietrzu, ale również o termomodernizacji budynków, co niesie realne oszczędności. Do tej pory stać na to było jedynie najbogatszą część społeczeństwa, która mogła sobie pozwolić na inwestycje, w zamian otrzymywali oni kolejne oszczędności. My chcemy wyjść z tego kręgu i umożliwić oszczędności wszystkim – mówił Henryk Kowalczyk. Co ciekawe, program chwalili również przedstawiciele Komisji Europejskiej. Zadowolenia nie krył Wolfgang Munch. – Jestem dumny z sukcesu, który odnieśliśmy jako Komisja na tym celu. […] Jest to jedno z narzędzi do wprowadzanie polityki poprawy jakości powietrza – mówił Munch. Oczywiście program jednak ma swoje cienie. Mówił o nich m.in. Jarosław Orliński z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – W przyszłym roku będziemy mieli pik inwestycyjny związany z perspektywą UE 2014–2020. Pojawiają się więc trudności. Z pewnością wyzwaniem będzie problem z pracownikami i fachowcami. Innym są materiały i kwestia cen – mówił Orliński. Jego zdaniem dzięki temu programowi przedsiębiorcy będą mieli szansę przestawić się na działalność, na którą będzie duże zapotrzebowanie.

Zaangażować wszystkich

Zdaniem ekspertów, aby program się powiódł, potrzebne jest zaangażowanie wielu ekspertów z Polski i zagranicy. Wiadomo, że założenia będzie koordynował NFOŚ, ale za wdrażanie będą faktycznie odpowiadały wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. To one przyjmują wnioski od chętnych do termomodernizacji budynków. Dlatego podczas targów wiele mówiło się o funkcjonowaniu i zaangażowaniu WFOŚ. Pretekstem była również 25. rocznica ich działalności. W program będą też zaangażowane instytucje finansowe, polskie BOŚ Bank i Bank Gospodarstwa Krajowego, ale także Bank Światowy. Co sześć tygodni wszyscy zainteresowani biorą udział w spotkaniach roboczych. – Doskonale współpracuje się nam ze stroną polską, najlepiej świadczy o tym fakt, że spotykamy się co sześć tygodni w podobnym gronie i nie skaczemy sobie do oczu – mówi nam Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

Materiał przygotowany we współpracy z NFOŚiGWAutor: Jacek Liziniewicz#DziękujeMyZaOdwagę
reklama