Dowody przemawiają przeciwko Saudom

numer 2165 - 27.10.2018Świat

RIJAD Saudyjska prokuratura generalna przyznała, że na dziennikarzu Dżamalu Chaszodżdżim dokonano zabójstwa z premedytacją. Z kolei tureckie władze przedstawiły Waszyngtonowi dowody, którymi dysponują w tej sprawie.

Arabia Saudyjska początkowo odrzucała oskarżenia o udział w śmierci dziennikarza. Po dwóch tygodniach Rijad zmienił retorykę i potwierdził, że 59-letni Chaszodżdżi został zabity. Pierwotnie miał zginąć w wyniku bójki z kilkoma osobami na terenie saudyjskiego konsulatu w Stambule. Teraz arabska prokuratura twierdzi, że w placówce dokonano zabójstwa z premedytacją. Jak na razie saudyjskie służby aresztowały 18 obywateli. Dokonano także roszad w kilku ministerstwach. Saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman przewodniczył zaś pierwszemu posiedzeniu komisji, która ma zrestrukturyzować saudyjskie służby wywiadowcze.

W środę tureckie władze udostępniły szefowej CIA Ginie Hospel dowody dotyczące zamordowanego 2 października na terenie konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule dziennikarza. Po powrocie z Turcji do USA Hospel zaprezentowała je prezydentowi Donaldowi Trumpowizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama