Miejsce, które trzeba byłoby wymyślić

STANY ZJEDNOCZONE \ Orchard Lake

numer 2170 - 03.11.2018Podróże

Między jeziorem a lasem. W cieniu najbogatszych miejscowości całego Michigan. Otoczone domkami jednorodzinnymi, boiskiem do futbolu amerykańskiego i piękną halą z lodowiskiem do hokeja. W takim miejscu położone jest jedyne polskie seminarium duchowne znajdujące się poza granicami ojczyzny.Wiesz, że to najstarsza i największa instytucja polonijna na świecie? – pytanie Jurka, polskiego emigranta z Detroit, zwala mnie z nóg.

– Żartujesz…

– Nie, nie żartuję – odpowiada zupełnie spokojnie. – Ma już 132 lata. Ale, jak widzę, w Polsce chyba mało kto o niej słyszał, prawda?

Robi mi się zwyczajnie głupio. Rzeczywiście, pomimo długich przygotowań do wyjazdu do Stanów, akurat ta informacja zupełnie mi umknęła. I jak mniemam, nie wiedzą o niej w większości także Czytelnicy rubryki Podróże w „Codziennej”. Pomyślałem, że chyba najwyższa pora to nadrobić. Bo jest o czym pisać! Naprawdę.

Wyższe Seminarium Duchowne św. Cyryla i Metodego (jedyne polonijne na całym świecie!). Działają przy nim elitarne w całym Michigan katolickie liceum, Polska Misja Katolicka, wreszcie zaś bogate archiwum, gdzie przechowywane są m.in. XVI-wieczne listy królewskie (!). Kto o tym słyszał, kto o tym wie? A wszystko skupione w jednym miejscu. Na 60 ha między lasem i jeziorem. Nad cudownym jeziorem Orchard. Indiańskie legendy mówią, że tutaj na wieczny spoczynek udał się jeden z wodzów plemienia Ottawa o imieniu Pontiac. Właśnie w takim sąsiedztwie leży w Ameryce przysiółek polskiej ziemi.

Do Orchard Lake polskie seminarium przeniesiono w 1909 r. Wcześniej znajdowało się ono w Detroit, oddalonym stąd na południowy wschód o 50 km. Zanim jednak do Orchard Lake wprowadziło się seminarium, była tutaj wojskowa szkoła.

Wiedział o tym miejscu Karol Wojtyła. Był tu zresztą dwukrotnie. Ponoć pływał kajakiem po pobliskim jeziorze Orchardzawartość zablokowana

Autor: Stefan Czerniecki


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się