Firmy chętniej inwestują w badania i rozwój

numer 2170 - 03.11.2018Gospodarka

INNOWACYJNOŚĆ Polskie firmy przeznaczają coraz więcej środków na działalność badawczo-rozwojową. Jest to m.in. efekt wprowadzonych ostatnio przez rząd preferencji i ulg dla innowatorów.

Polska już od kilku lat utrzymuje się w czołówce najszybciej rozwijających się gospodarek w Unii Europejskiej, ale ustępuje im pod względem innowacyjności. Wynika to m.in. ze zbyt małych środków przeznaczanych dotychczas na badania naukowe i rozwój. Polskie firmy przeznaczają na ten cel ok. 1 proc. PKB, podczas gdy średnia unijna wynosi 2 proc. Dla porównania Korea Południowa wydaje na innowacyjność aż 4,3 proc. swojego PKB.

Wiele wskazuje na to, że niedługo statystyki dotyczące innowacyjności polskiej gospodarki znacząco się poprawią. Zapowiadają to nie tylko otwierane i projektowane nowe centra badawczo-rozwojowe, ale także rosnące zainteresowanie małych i średnich firm działalnością innowacyjną. W ubiegłym tygodniu w Tarnowie uruchomiono Centrum Badawczo-Rozwojowe Grupy Azoty, w którym będą prowadzone badania nad innowacyjnymi technologiami i materiałami chemicznymizawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się