EBOiR podnosi prognozy dla Polski

numer 2170 - 03.11.2018Gospodarka

ROZWÓJ Kolejna międzynarodowa instytucja – tym razem Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – oceniła, że polska gospodarka w tym i przyszłym roku będzie się rozwijała szybciej, niż prognozowano w maju. Tym bardziej dziwi informacja, że Polska spadła w rankingu państw z najbardziej przyjaznymi biznesowi przepisami.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę wzrostu PKB Polski na 2018 r. do 4,7 proc. (o 0,7 proc. więcej, niż prognozował w maju), a na 2019 r. – do 3,6 proc. (wzrost o 0,3 pkt. proc. wobec majowych prognoz). Jej autorzy uważają, że wzrost polskiego PKB pozostanie solidny. „Rosnące płace utrzymają konsumpcję na wysokim poziomie. Nadal odbudowywać się będą inwestycje, w szczególności w sektorze publicznym” – napisano w raporcie.

To kolejna korekta w górę prognoz dotyczących tempa rozwoju naszej gospodarki dokonana w ostatnich tygodniach przez międzynarodowe instytucje. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy oraz agencje ratingowe Moody’s i Fitch. Zdumiewają więc wnioski zawarte w opublikowanym ostatnio rankingu „Doing Business” oceniającym kraje pod względem najbardziej przyjaznych biznesowi przepisówzawartość zablokowana

Autor: Jan Kamieniecki


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się