Trump zwalnia prokuratora generalnego

numer 2175 - 09.11.2018Świat

USA Na prośbę Donalda Trumpa do dymisji podał się prokurator generalny Jeff Sessions. Demokraci oskarżają prezydenta o próbę blokowania śledztwa ws. Russiagate.

Zmiana na stanowisku prokuratora generalnego nie jest zaskoczeniem. O tym, że wielokrotnie krytykowany przez amerykańskiego prezydenta Jeff Sessions pożegna się ze stanowiskiem po wyborach parlamentarnych, spekulowano w USA już od kilku tygodni. Tak też się stało. Jego dymisja nastąpiła nazajutrz po wyborach środka kadencji. Do Sessionsa zadzwonił szef personelu Białego Domu John Kelly i przekazał mu prośbę prezydenta o rezygnację z zajmowanego stanowiska. Ten po kilku godzinach podał się do dymisji. Jego obowiązki będzie na razie pełnił Matthew Whitaker. Trump nie podał, kiedy mianuje następcę prokuratora generalnego. Zapewnił jednak, że nie zakończy śledztwa, chociaż mógł to zrobić wielokrotnie.

Zdaniem demokratów i wspierających ich liberalno-lewicowych mediów Trump chce w ten sposób przeszkadzać w dochodzeniu w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie przed dwoma laty i rzekomych kontaktach osób z jego otoczenia z przedstawicielami Kremlazawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się