Nowela do ustawy o składkach ZUS niekonstytucyjna

numer 2179 - 15.11.2018Gospodarka

PRAWO Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS jest niezgodna z konstytucją. W ocenie sędziów TK naruszenie trybu uchwalenia ustawy nastąpiło na etapie głosowania w Senacie.

Wprawdzie w sentencji wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja nie narusza art. 2 konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, ale jednocześnie stwierdził niezgodność ustawy z art. 7 konstytucji. Artykuł ten mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Nowelizację skierował do TK – jeszcze przed jej podpisaniem – prezydent Andrzej Duda, według którego ustawa naruszała regulacje konstytucyjne z powodu niedochowania wymogu konsultacji społecznych. W ocenie Trybunału naruszenie trybu uchwalenia ustawy nastąpiło na etapie głosowania w Senacie. „Wszystko, co nastąpiło po tym głosowaniu, budzi poważne wątpliwości” – zaznaczył, uzasadniając wyrok, sędzia TK Justyn Piskorski. Dodał, że „trudno stwierdzić, ilu senatorów przebywało wówczas na sali obrad”zawartość zablokowana

Autor: jak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się