Aleksiej Nawalny pokonał Putina

numer 2181 - 17.11.2018Świat

ROSJA Władze Kremla przegrały kolejną sprawę na arenie międzynarodowej. „Za zatrzymaniami w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego stały motywy polityczne” – uznała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).

Aleksiej Nawalny, jeden z najbardziej znanych rosyjskich opozycjonistów, złożył skargę przeciwko władzom w Moskwie za to, że został siedmiokrotnie zatrzymany, aresztowany i skazany na kary administracyjne przez rosyjskie władze w latach 2012–2014. Uważa on, że w ten sposób naruszano jego prawa, a działo się to z powodu poglądów politycznych. Od tego czasu Nawalny był też wielokrotnie szykanowany przez rosyjskie władze. Tylko w tym roku spędził w areszcie łącznie ponad sto dni. Polityk poinformował, że zamierza każdą taką sytuację skarżyć do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sędziowie ETPCz uznali w czwartek, że wobec Nawalnego naruszono art. 18 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, dotyczący ograniczenia praw i wolności, co było połączone z naruszeniami m.in. wolności zgromadzeń i nietykalności osobistej. W orzeczeniu podkreślono, że celem tego było ograniczenie pluralizmu politycznegozawartość zablokowana

Autor: ak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się