fot. Krystian Maj/KPRM/d

Utrzymać wysoki poziom odstraszania

NIEMCY \ Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Hamburgu

numer 2182 - 19.11.2018Świat

NATO powinno zrobić coś z tym, że Rosja znacząco łamie traktat INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. Nie powinniśmy udawać, że to się nie dzieje – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Hamburgu.

Szef polskiego rządu wziął w sobotę udział w konferencji Future of Transatlantic Relations (FOTAR). Premier Morawiecki wraz z wicekanclerzem i ministrem finansów Niemiec Olafem Scholzem zabrał głos w dyskusji nt. „Europejska perspektywa na przyszłość stosunków transatlantyckich”. Był pytany m.in. o ocenę obecnej administracji amerykańskiej, biorąc pod uwagę, że po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA relacje transatlantyckie się pogorszyły. – Z polskiego punktu widzenia to jest bardzo zły fenomen. My jesteśmy przekonani, że powinniśmy mieć aktywny wkład w naprawę tych relacji – stwierdził Morawiecki. Podkreślił, że  polskie społeczeństwo i polskie państwo są proamerykańskie, ale też proeuropejskie.

W swoim wystąpieniu szef polskiego rządu wskazał też na obecne napięte relacje na scenie geopolitycznej, głównie w kontekście USA i Rosji. Kreml łamie bowiem ustalenia traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięguzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się