Reżim w KRLD uwolnił Amerykanina

numer 2182 - 19.11.2018Świat

PJONGJANG Władze Korei Północnej poinformowały, że obywatel USA złapany po nielegalnym przekroczeniu granicy został deportowany do domu. To duży postęp – zazwyczaj cała procedura trwa bowiem miesiącami.

Mężczyzna zidentyfikowany przez koreańską telewizję jako Bruce Byron Lowrance miał zostać aresztowany przez policję 16 października po nielegalnym przekroczeniu granicy KRLD z Chinami. Państwowa agencja prasowa KCNA w lakonicznym komunikacie poinformowała w weekend, że mężczyzna został już deportowany poza terytorium Korei Północnej. Fakt, że odbyło się to zaledwie miesiąc po aresztowaniu, to znaczący postęp. Dotychczas Amerykanie, którzy przekraczali nielegalnie granicę KRLD, trafiali do więzień pod zarzutem szpiegostwa, a ich uwolnienie trwało wiele miesięcy i wymagało starań dyplomatycznych.

Tak było m.in. z Otto Warmbierem. Podczas oficjalnej wycieczki w Korei Północnej zerwał on na pamiątkę plakat propagandowy, za co spędził w tamtejszym więzieniu 17 miesięcy. Kiedy Amerykanom udało się uzyskać jego zwolnienie, okazało się, że zapadł z nieznanych powodów w śpiączkę i nigdy już się z niej nie wybudziłzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama