fot. Murad Sezer/Reuters

Car podczas wizyty u sułtana otwiera gazociąg

Dyplomacja \ Turcja w rosyjskich objęciach

numer 2183 - 20.11.2018Świat

W poniedziałek miała miejsce wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina w Turcji. Spotkał się w Istambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem, z którym rozmawiał na temat konfliktu w Syrii oraz uczestniczyła w otwarciu gazociągu Turecki Potok.Przywódcy Turcji oraz Rosji wzięli udział w uroczystym otwarciu morskiej części gazociągu Turecki Potok, który umożliwi zaopatrywanie Turcji w rosyjski gaz.

Jest to już trzecie spotkanie prezydentów Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdoğana w tym miesiącu. – Dla Turcji współpraca z Rosją jest kolejną informacją wysyłaną do Zachodu, że Ankara nie będzie izolowana i może znaleźć innych przyjaciół niż kraje zachodnie – zauważa Wojciech Jakóbik.

Budowa Tureckiego Potoku przebiegającego po dnie Morza Czarnego rozpoczęła się w maju 2017 r. Dwie nitki liczące 1090 km łączą rosyjską Anapę z tureckim Kıyıköy. W pierwszym etapie, który rozpocznie się już w 2019 r., surowiec energetyczny będzie dostarczany na rynek turecki. Dzięki nowemu projektowi energetycznemu roczne dostawy gazu do Turcji zwiększą się o 54 proc., czyli ok. 15,75 mld m sześczawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się