Sądny dzień dla Rijadu

numer 2183 - 20.11.2018Świat

USA Dziś prezydent Donald Trump ma otrzymać raport amerykańskich służb na temat zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Ankara informuje, że ma nowe dowody w sprawie, sprzeczne z ustaleniami saudyjskiego prokuratora.

W raporcie ma być zawarta informacja o tym, kto jest odpowiedzialny za zabicie 2 października dziennikarza publikującego na łamach „Washington Post”. Nie wiadomo jednak, czy treść dokumentu zostanie podana do publicznej wiadomości. Wiele wskazuje na to, że zleceniodawcą był następca tronu Arabii Saudyjskiej książę Muhammad ibn Salman.

Oskarżenie go byłoby jednak nie na rękę Amerykanom, gdyż Rijad jest sojusznikiem Waszyngtonu w regionie. Ewentualne amerykańskie sankcje wpłynęłyby zapewne na pogorszenie tych relacji. Skorzystałyby na tym Iran, Rosja i Turcja. Donald Trump wielokrotnie podkreślał, że uzyskał zapewnienie od księcia Salmana, iż nie był zaangażowany w zabójstwo, do którego doszło na terenie saudyjskiego konsulatu w Stambule.

– Mamy sojusznika i chcę pozostać przy sojuszu, który pod wieloma względami był bardzo dobry – podkreślił prezydent USA pytany o ewentualne kary dla Rijaduzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama