fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Gangsterskie kalkulacje magnatów Platformy

SKANDAL \ Nowe taśmy z restauracji Sowa & Przyjaciele

numer 2183 - 20.11.2018Temat Dnia

Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, tylko VAT – powiedział Paweł Graś, jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska, podczas spotkania towarzyskiego w restauracji Sowa & Przyjaciele we wrześniu 2013 r. Z nagrań opublikowanych w sobotni wieczór wynika, że ówczesny rzecznik rządu miał pełną wiedzę na temat przestępczości związanej z wyłudzeniami VAT. Co więcej, swoim rozmówcom wyjaśniał również, jak uniknąć odpowiedzialności za takie działanie.

Portal Tvp.info dotarł do kolejnego nagrania z restauracji Sowa & Przyjaciele – chodzi o spotkanie z 8 września 2013 r. Jacka Protasiewicza (ówczesny poseł PO), Tomasza Misiaka (biznesmen, były senator PO), Pawła Grasia (rzecznik rządu Donalda Tuska) i Macieja Wituckiego (były członek Rady Nadzorczej LOT). Jednym z tematów poruszonych przez zebranych był rosnący problem ze ściągalnością VAT i działalnością mafii podatkowych.

– Te oszustwa VAT-owskie, to gdziekolwiek słyszę o temacie zorganizowanej przestępczości w Polsce, to już właściwie nie narkotyki – stwierdził Maciej Witucki. – Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, tylko VAT – przyznał Graś. Na co Witucki dopowiedział, że „produkcja faktur jest lepsza”. – To jest problem, bo to się, wiesz, to jak stonka się przerzuca, wiesz, z obszaru na obszar – tłumaczył ówczesny rzecznik rządu. Dodał również, że w jednym dniu można oszukiwać na złocie, w innym na wapnie, a jeszcze innym na oleju rzepakowym. – Każdy towar, absolutnie wszystko możesz – przekonywał Graś.

Jakby tego było mało, ówczesny rzecznik rządu przekonywał, że tego typu przestępstwa podatkowe są trudne do udowodnienia. – I potem na końcu masz jeden problem, nawet jeśli dopadniesz wszystkich, dopadniesz całą siatkę, to musisz udowodnić, że wszystko było świadome i w złej wierzezawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się