fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wyższe dopłaty dla polskich rolników

ROLNICTWO \ Rozmowy o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej

numer 2184 - 21.11.2018Gospodarka

Nie ma żadnych powodów, żeby polscy rolnicy otrzymywali niższe dopłaty bezpośrednie niż ich koledzy z Europy Zachodniej. Będziemy twardo walczyć o ich wyrównanie – powiedział dziennikarzom w Brukseli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.W Brukseli w poniedziałek odbyło się spotkanie unijnych ministrów ds. rolnictwa, którzy rozmawiali m.in. na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 r. Komisja Europejska, prezentując w maju br. założenia przyszłego budżetu, zaproponowała cięcia środków na rolnictwo.

– Słyszymy w Brukseli wielokrotnie, że cele stawiane przed przyszłą Wspólną Polityką Rolną są celami ambitnymi. To jest odmieniane przez przypadki. Rozumiemy, że rolnictwo to nie tylko produkcja żywności, to też troska o bioróżnorodność, o klimat. Jednak jak to wszystko realizować, jeśli budżet na rolnictwo będzie okrojony – wskazał Ardanowski. Dodał, że ministrowie rolnictwa UE uważają, iż jest to niemożliwe do pogodzenia przy ograniczonych środkach.

Polska będzie zabiegać o to, żeby płatności bezpośrednie dla polskich rolników były identyczne jak w przypadku rolników na zachodzie Europy. Jak mówił minister Ardanowski, kiedyś uzasadniono te niższe dopłaty w Polsce niższymi kosztami produkcjizawartość zablokowana

Autor: Piotr Chmielarz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się