Socjaliści prześladują Gruewskiego

numer 2184 - 21.11.2018Świat

BAŁKANY Władze w Skopje wystosowały protest pod adresem Budapesztu w zw. z pomocą udzieloną byłemu premierowi Macedonii w ucieczce z kraju. Nikola Gruewski miał odsiedzieć dwuletni wyrok.

Ambasador Węgier w Skopje Laszlo Duks został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie wręczono mu notę protestacyjną. Macedońskie władze oskarżają Węgry o to, że Nikola Gruewski, po tym, jak przekroczył najpierw granicę Macedonii z Albanią, a potem, 11 listopada br., dostał się do Czarnogóry – dalszą podróż do Budapesztu odbył w samochodzie węgierskich dyplomatów.

Przedstawiciele Skopje apelują do Budapesztu, by wymusił na Gruewskim powrót do kraju. Nic nie wskazuje na to, by spotkało się to z pozytywną odpowiedzią, gdyż szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó poinformował, że były macedoński premier w legalny sposób dostał się na Węgry. Tłumaczył, że wystąpił on o azyl w węgierskim przedstawicielstwie w kraju sąsiadującym z Macedonią – a każde jego przekroczenie granicy było zgodne z prawem. Podkreślił przy tym, że jego kraj udziela azylu tym, którzy są naprawdę prześladowanizawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama