fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przepraszamy Boga i ofiary!

KOŚCIÓŁ \ Biskupi w obronie ofiar seksualnych

numer 2184 - 21.11.2018Polska

Biskupi polscy opublikowali w poniedziałek stanowisko, w którym przepraszają Boga i ofiary wykorzystania seksualnego. W dokumencie podkreślono, że Kościół – będąc wierny słowom Chrystusa – uznaje takie zachowania za ciężki grzech i przestępstwo.

Jest to ważne stanowisko, ponieważ podpisują się pod nim wszyscy biskupi – powiedział „Codziennej” ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. – Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim – oświadczyli biskupi w stanowisku wydanym na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. „Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych” – napisali.

Biskupi informują też, że w każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat, który jest odpowiednio przeszkolony przez działające od 2014 r. Centrum Ochrony Dziecka i upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchownązawartość zablokowana

Autor: Paweł Tunia


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się