fot. Robert Pratta/Reuters

W Interpolu zwyciężył instynkt samozachowawczy

Bezpieczeństwo \ Nowym szefem Interpolu Kim Dzong Jang

numer 2185 - 22.11.2018Świat

Zgromadzenie Interpolu obradujące w Dubaju wybrało na nowego szefa Kim Dzong Janga z Korei Poludniowej, który otrzymał poparcie m.in. od amerykańskiego sekretarza Stanu Mike’a Pompeo. Były szef policji w prowincji Gyeonggi pokonał w wyścigu o urząd szefa międzynarodowej organizacji policji Rosjanina Aleksandra Prokopczuka.Podczas środowego głosowania Kim Dzong Jang otrzymał 101 głosów, a jego największy rywal Aleksander Prokopczuk 61. Radości ze zwycięstwa Kim Dzong Janga nie ukrywał prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, który na Twitterze napisał, że jest dumny z wyboru rodaka na stanowisko szefa Interpolu. Koreańczyk z Południa sprawował poprzednio urząd szefa policji w prowincji Gyeonggi. W 2015 r. został wybrany na wiceprezydenta azjatyckiego Interpolu, prezydentem międzynarodowej organizacji policji będzie natomiast co najmniej do roku 2020.

Kim Dzong Jang zastąpi na stanowisku prezydenta Interpolu Menga Hongweia, który złożył dymisję w październiku br. po tym, jak został zatrzymany przez chińskie służby pod zarzutem korupcji.

Kandydaturze głównego rywala Kim Dzong Janga, którym był emerytowany gen. mjr Aleksander Prokopczuk, otwarcie sprzeciwiały się m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz duża część państw europejskich oraz organizacji broniących praw człowieka. Wyrażały one obawę, że szef Interpolu, który w przeszłości był pracownikiem MSW Rosji, może wykorzystać swoją pozycję, do ścigania politycznych oponentów Kremla. Państwa, takie jak Litwa i Ukraina, groziły nawet zawieszeniem swojego członkostwa w organizacji, jeśli szefem Interpolu zostałby Rosjanin.

Zdaniem dr. Rafała Brzeskiego, eksperta dszawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się