Prawnik z doświadczeniem w finansach

FINANSE \ Prof. Jacek Jastrzębski nowym szefem KNF

numer 2187 - 24.11.2018Gospodarka

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał w piątek prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Jastrzębski jest absolwentem i profesorem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowy szef KNF ma doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym – w tym kierownicze – oraz zna problematykę związaną z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego – sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym. W latach 2008–2018 był zastępcą dyrektora departamentu prawnego Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego. Uczestniczył w strategicznych projektach banku, w szczególności w transakcjach na rynkach kapitałowych, w fuzjach i przejęciach, a także w innych transakcjach realizowanych przez bank. Koordynował także obsługę prawną działalności banku w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, bankowości międzynarodowej, relacji inwestorskich oraz rozwoju korporacji i nadzoru właścicielskiego. Od ponad pięciu lat jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji UW.

W 2017 r. Jastrzębski został ujęty w zestawieniu „Legal 500’s GC Powerlist: Central and Eastern Europe” – liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej. Nowy szef KNF w działalności naukowej zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych. Jego rozprawa doktorska oraz habilitacyjna były nagradzane w konkursach miesięcznika „Państwo i Prawo”.

– Tą decyzją premier pokazał, że stawia na fachowca – skomentował wybór prof. Jacka Jastrzębskiego na szefa KNF prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. – Miałem okazję współpracować z Jackiem Jastrzębskim jeszcze w PKO BP. I uważam, że jest to jedna z najbardziej kompetentnych osób w polskim sektorze finansowym, która zna regulacje i rozumie kwestie ekonomiczne – podkreślił Borys.

– Uważam, że to bardzo dobra decyzja, która będzie na pewno w tej chwili odbudowywała reputację Komisji Nadzoru Finansowego po niekorzystnej ostatnio sprawie związanej z rozmową Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim – ocenił prezes PFR. W jego opinii bardzo ważnym zadaniem dla nowego szefa KNF będzie wzmocnienie nadzoru nad rynkiem kapitałowym, „aby minimalizować ryzyko takich sytuacji, jaką mieliśmy chociażby z GetBackiem” – powiedział.

(PAP)
Autor: Piotr Chmielarzreklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama