fot. Michaela Rehle/Reuters

Migracja dzieli chadeków

NIEMCY \ Spór wokół paktu ONZ

numer 2187 - 24.11.2018Świat

Kanclerz Angeli Merkel nie udaje się narzucić wizji polityki migracyjnej nie tylko w Unii Europejskiej i wśród obywateli Niemiec, ale nawet we własnej partii. Kolejni kandydaci ubiegający się o fotel szefa CDU domagają się debaty ws. prawa azylowego.

Podczas regionalnej konferencji CDU w Turyngii były przewodniczący frakcji chadeków w Bundestagu Friedrich Merz powiedział, że Niemcy są jedynym państwem na świecie, które ma zapisane w konstytucji indywidualne prawo do azylu. Jego zdaniem należy przeprowadzić debatę, czy prawo to powinno pozostać w obecnej formie. Podkreślił przy tym, że jeżeli zostanie ono utrzymane, to nie będzie możliwe uzyskanie w tej kwestii wspólnego europejskiego rozwiązania.

Od jego słów zdystansował się m.in minister zdrowia Jens Spahn, który także chce stanąć na czele CDU. – Podstawowe prawo do azylu dla prześladowanych politycznie jest, w kontekście dwóch wojen światowych i wielkiego cierpienia, wielkim osiągnięciem naszej konstytucji – wskazał. Jednocześnie ocenił, że obecnie prawo jest zbyt często nadużywane, co wpływa na niekontrolowaną migracjęzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się