Zimna wojna na gorącym Pacyfiku

Papua-Nowa Gwinea \ USA i Australia walczą o swobodę żeglugi

numer 2188 - 26.11.2018Obrona narodowa

Stany Zjednoczone dołączą do Australii w rozbudowywaniu bazy morskiej w Papui-Nowej Gwinei zlokalizowanej na wyspie Manus. Zwiększenie obecności militarnej Waszyngtonu w tym regionie jest spowodowane asertywną polityką Chin na obszarze Azji i Pacyfiku, która zagraża swobodnej żegludze morskiej.

Wiceprezydent USA Mike Pence podczas szczytu krajów Azji i obrzeży Pacyfiku APEC, który odbył się w ubiegłym tygodniu w Port Moresby, oznajmił że Australia, USA oraz Papua-Nowa Gwinea będą wspólnie pracowały nad stworzeniem nowej infrastruktury wojskowej w Manus.

– USA będą uczestniczyły we wspólnej inicjatywie zmierzającej do rozbudowy bazy morskiej Lombrum. Działamy wspólnie, aby bronić suwerenności oraz prawa swobodnej żeglugi na wodach Pacyfiku – zapowiedział Mike Pence.

Już kilka tygodni temu strona australijska poinformowała o planach przebudowy bazy morskiej w Lombdrum wspólnie z Papuą-Nową Gwineą. Sama Lombrum była jedną z głównych baz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej. Strategicznie położona umożliwiała kontrolowanie wielu szlaków morskich.

Wiceprezydent Pence nie wypowiedział się na temat szczegółowych planów rozbudowy bazy Lombrum ani stacjonowania w niej żołnierzy amerykańskich. Oznajmił jednak, że tego typu zaangażowanie militarne pokazałoby wsparcie na rzecz wolnego i otwartego regionu indopacyficznego. Natomiast sama modernizacja głębokiego portu umożliwi stacjonowanie w nim czterech nowych okrętów patrolowych typu Guardian, które należą do Marynarki Wojennej Papui-Nowej Gwinei. Prace poczynione przy tej bazie umożliwią też korzystanie z infrastruktury wojskowej oddziałom australijskim i amerykańskim dysponującym znacznie większymi okrętamizawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się