Wiceprzewodniczący KE chwali naszą gospodarkę

numer 2188 - 26.11.2018Gospodarka

POLSKA–UE Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, podczas dwudniowej wizyty w Warszawie chwalił polską gospodarkę. – Widzimy niemały wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku i dobre prognozy na rok przyszły. Wiele też wskazuje na to, że deficyt sektora finansów publicznych Polski może być niższy od szacunków KE – ocenił.

Wieloletni budżet Unii Europejskiej oraz przygotowania do zawarcia umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej były głównymi tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrov­skisem, który przebywał w Warszawie z dwudniową wizytą. Jak zaznaczono w komunikacie, w czasie spotkania rozmawiano także o potencjale gospodarczym naszego kraju.

Podczas rozmów przypomniano, że w III kwartale br. polska gospodarka urosła o 5,7 proc., licząc rok do roku, i był to najwyższy wzrost gospodarczy w tym okresie wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. – Widzimy niemały wzrost w Polsce w tym roku i dobre prognozy, na poziomie 3,7 proc., na rok przyszły – zauważył Dombrovskis. Łotewski polityk w KE zajmuje się sprawami euro i dialogu społecznego oraz stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych.

Dombrovskis zwrócił uwagę, że gospodarkę Polski napędzała dotąd głównie konsumpcja prywatna. – Gdy spojrzymy na strukturę wzrostu, widzimy konsumpcję, inwestycje publiczne, ale też relatywnie niski – wyraźnie poniżej średniej UE – poziom inwestycji prywatnych. Wasza gospodarka potrzebuje tego, by napędzały ją także prywatne inwestycje – powiedział.

Wiceprzewodniczący KE pochwalił też stan naszych finansów. – Ostateczne wyliczenia deficytu sektora finansów publicznych Polski mogą być niższe niż ostatnie, jesienne szacunki Komisji Europejskiej – przyznał Dombrovskis. W listopadzie KE przedstawiła prognozy, z których wynika, że wspomniany deficyt wyniesie w Polsce 0,9 proc. PKB w tym i przyszłym roku oraz 1 proc. w 2020 r.

– Jeśli chodzi o politykę fiskalną, w międzyczasie napłynęły pewne dane, które sugerują, że być może wyniki fiskalne będą nieco lepsze, jeżeli chodzi o deficyty budżetowe – wyjaśnił Dombrovskis. Wyraźnie nawiązał do informacji podanej tydzień temu przez minister finansów Teresę Czerwińską, z której wynika, że wykonanie deficytu sektora finansów publicznych w 2018 r. znajdzie się bliżej poziomu 0,5–0,6 proc. PKB.

 
Autor: Jan Kamienieckireklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama