Umowa o brexicie zatwierdzona

numer 2188 - 26.11.2018Świat

ROZPAD UE Liderzy 27 krajów Unii Europejskiej na zakończonym wczoraj szczycie w Brukseli zatwierdzili umowę ws. wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i deklarację polityczną dotyczącą przyszłych relacji. Dokument muszą teraz poprzeć parlament brytyjski i Parlament Europejski.

Uzgodnione przez unijnych i brytyjskich negocjatorów kwestie dotyczą m.in. zagwarantowania praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii i brytyjskich w państwach unijnych, a także rozliczenia finansowego między obiema stronami i mechanizmu gwarantującego, że nie dojdzie do powrotu do twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. To właśnie ten ostatni punkt wzbudzał na Wyspach szczególne kontrowersje, gdyż duża część sceny politycznej obawia się utraty integralności kraju.

W dokumencie został zawarty mechanizm awaryjny (ang. backstop) dla Irlandii Północnej, który przewiduje możliwość utworzenia unii celnej obejmującej UE i całe Zjednoczone Królestwo w razie opóźnienia się negocjacji. Negocjatorzy zobowiązali się jednak do dołożenia wszelkich starań, by zawrzeć porozumienie o przyszłych stosunkach do 1 lipca 2020 r.

Jednym z punktów spornych były kwestie rozliczeń finansowych. Bruksela chciała, by Londyn uregulował wszystkie powinności wynikające z jego udziału w obecnym budżecie unijnym, który obowiązuje do 2020 rzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się