Duchowni w walce o niepodległość Polski

numer 2188 - 26.11.2018Polska

HISTORIA Dzisiaj, w dobie ataków na polskie duchowieństwo, trzeba podejmować działania przeciwdziałające temu zjawisku poprzez przypominanie postaw i czynów polskiego duchowieństwa – zaznaczył poseł Robert Telus, pomysłodawca sobotniego sympozjum „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX w.”.

W sobotę w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się sympozjum zorganizowane z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniano, że duchowni ofiarnie pracowali dla Polski i pracują dla niej do dzisiaj. Według posła Telusa dotychczas za mało mówi się o roli duchownych uczestniczących w tym procesie.

Telus podkreślił, że sympozjum odbywa się w dobie ataków na polskie duchowieństwo i trzeba się temu sprzeciwiać. – Trzeba pokazywać te dobre wzorce, te dobre postaci z historii, te dobre działania, czyny duchowieństwa po to, aby przeciwstawić się temu złu, które w tej chwili jest, tym atakom – mówił poseł.

Ks. dr hab. Piotr Kulbacki, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący rady Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego, podkreślił, że Kościół utrzymywał tożsamość narodową w XIX i XX w. i był oparciem dla myślenia o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. – Dziś, kiedy usiłuje się zakwestionować w ogóle rolę Kościoła w życiu społecznym, jest to bardzo ważne, by sięgnąć do tych doświadczeń – mówił ks. Kulbackizawartość zablokowana

Autor: Paweł Tunia


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się