Prezydent pamięta o ukraińskiej tragedii

numer 2188 - 26.11.2018Polska

LIST W związku z rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie w sobotę prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary tej zbrodni. Do Kijowa z oficjalnym listem wysłał swojego ministra. „Pielęgnowanie pamięci o Wielkim Głodzie na Ukrainie to przestroga przed totalitarnymi ideologiami depczącymi godność osoby ludzkiej i prawa człowieka” – napisał prezydent Duda.

24 listopada na Ukrainie obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych. Wielki Głód, za pomocą którego władze ZSRS walczyły z oporem wobec kolektywizacji, pochłonął w latach 1932–1933 od 4,9 do 9 mln istnień ludzkich.

„Polacy razem z Ukraińcami chcą przypominać światu o niezmierzonych cierpieniach milionów ludzi skazanych przez totalitarny system komunistyczny na śmierć przez zagłodzenie. Pielęgnowanie pamięci o tym ludobójstwie to przestroga przed totalitarnymi ideologiami depczącymi godność osoby ludzkiej i prawa człowieka teraz i w przyszłości” – napisał Duda w liście skierowanym do prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Prezydent przypomniał, że Wielki Głód został zaplanowany świadomie i z premedytacją na rozkaz Józefa Stalinazawartość zablokowana

Autor: Marlena Nowakowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się