Jacek Bednarczyk/PAP

Sędziowie szykują prasie groźny precedens

MEDIA \ Pół setki sędziów z Krakowa pozywa „Gazetę Polską”

numer 2188 - 26.11.2018Temat Dnia

Sędziowie żądają od redakcji „Gazety Polskiej” sprostowania słów… premiera, które padły w autoryzowanym wywiadzie. Będzie to więc precedensowy proces. Nigdy wcześniej grupa kilkudziesięciu sędziów nie pozywała dziennikarzy. Same roszczenia są zdumiewające. – Haniebna forma cenzury – komentuje redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz. Z kolei wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek pozew sędziów porównała do „nakładania pęt na wolność słowa”.

W czerwcu br. premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu „Gazecie Polskiej”. Zapytany o reakcję niektórych środowisk na reformę sądownictwa stwierdził m.in.: „W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. […] Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza”.

Premier mówił o sytuacji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Jego były prezes Krzysztof S. został – jak podała Prokuratura Krajowa – „oskarżony o udział, co najmniej od 15 lutego 2013 do 16 wrześ­nia 2016 r., w zorganizowanej grupie przestępczej. Na czele tej grupy stał inny podejrzany w tej sprawie, Andrzej P., dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie”.

Na publikację wywiadu nerwowo zareagowali sędziowie orzekający… w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Jeden z nich, Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, członek Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, groził „daleko idącymi konsekwencjami”. Mówił nawet o możliwości złożenia zbiorowego pozwu o ochronę dóbr osobistych.

Takiego pozwu nie sformułowano do dziś. Jednak w lipcu do redakcji „Gazety Polskiej” trafiło kilkadziesiąt pism nazwanych „wnioskiem o opublikowanie sprostowania”. Wszystkie identycznej treści, różniły się jedynie podpisami sędziów. Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, jednoznacznie wówczas ocenił taką akcję. – To ma charakter represyjny – mówił. Na tej podstawie sprostowania nie zostały opublikowanezawartość zablokowana

Autor: Grzegorz Broński


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się