Usłysz „Głosy”

POLECAMY \ Wzruszający spektakl na podstawie książki Bohdana Urbankowskiego

numer 2189 - 27.11.2018Kultura

Jutro w Warszawie, w czwartek w Gdańsku i pojutrze w Sopocie będzie można zobaczyć wstrząsający spektakl „Głosy”, oparty na dziele niezłomnego poety, prozaika, filozofa, historyka, publicysty Bohdana Urbankowskiego. Jest to dokument zapisany wierszem. Teksty opisują piekło niemieckich obozów koncentracyjnych, które przyprawiają o dreszcze, a czasem i o łzy.

Głosy” oparte są na wspomnieniach więźniów obozów koncentracyjnych Buchenwald i Auschwitz. Niemal każdy wiersz to inna postać – głos w przestrzeni – mówiący własnym, często bardzo indywidualnym językiem, opisujący wydarzenia, legendy obozowe, codzienność tak bardzo subiektywnie, że nieraz to samo wydarzenie nabiera zupełnie innego wymiaru. Są tam ludzie święci i nikczemni, oprawcy i ofiary, bohaterowie najwyższej miary i mali zjadacze chleba chcący tylko i aż przetrwać. Usłyszymy, co dodało im sił, a co odebrało ostatnia nadzieję.

Bohdan Urbankowski pisał „Głosy” niemal przez całe życie. – Ojca po powstaniu wywieziono do Oświęcimia, potem był w Buchenwaldzie, skąd przysłał jedyną kartkę. Zamordowano go w Leitmeritz. Matka nie wierzyła w jego śmierć i też szukała śladów. Zapraszała do domu ludzi, którzy byli w obozachzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się