Rzym i Londyn umocniły Europę

numer 2189 - 27.11.2018Gospodarka

GIEŁDA Europa znalazła się pod wpływem polityki. Warszawa w południe walczyła o zielony kolor. Słabo wypadły Alior, Azoty i LPP. Rzym ustąpił Brukseli, na czym zyskał Mediolan.

Ubiegły tydzień dla giełdowych parkietów był bardzo trudny. Co istotne, Warszawa wyszła z tej ciężkiej próby zwycięsko. Jednak Europa i przede wszystkim Stany Zjednoczone zaliczyły wyjątkowo słaby wynik i niestety mają nie najlepsze perspektywy na kolejne dni. Co ciekawe, wczorajsze notowania na azjatyckich parkietach nie były aż tak pesymistyczne. Nikkei zyskał ponad 0,8 proc., a wynoszący 1,2 proc. wzrost zanotowano w Seulu. Szanghaj tuż przed godz. 8 notował spadek o ponad 0,2 proc., co trudno uznać za wartość znaczącą. Cały dzień zamknął spadkiem o 0,14 proc. Poranek nie obfitował w dane ekonomiczne, a te opublikowane dla Japonii wskazały na słabszy, niż zakładano, wstępny odczyt PMI dla przemysłu.

Europa nie otrzymała więc złego sygnału, aczkolwiek obawy o problemy na linii Kijów–Moskwa czy nadzieje związane z zakończeniem sporu o brexit stawiały inwestorów w niejasnej sytuacji. Sygnał do rozpoczęcia giełdowej rozgrywki na kontynencie dała oczywiście Moskwa, gdzie po 9, czyli po godzinie gry, indeks RTS denominowany w dolarze tracił ponad 2,3 proc., co zarazem wskazywało na wyraźne osłabienie rosyjskiej waluty. Zachód kontynentu, być może w nadziei na zakończenie politycznej niepewności, wyraźnie odreagował, a najwięcej, ponad 2 proc., zyskiwał wskaźnik z Mediolanu. Na GPW początkowy odczyt głównego wskaźnika także dał nadzieję na optymistyczny obraz poniedziałkowych zmagań.

Po 20 minutach gry WIG20 utrzymał wzrost na poziomie 0,7 proc. Na plusie znajdowała się cała dwudziestka. Zachód kontynentu prezentował się lepiej, DAX30 czy CAC40 zyskiwały ponad 1 proc., a Mibtel zwyżkował aż 2,8 proc. z prawie pięcioprocentowym umocnieniem włoskiego sektora bankowegozawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się