Trudny czas dla ropy

numer 2189 - 27.11.2018Gospodarka

SUROWCE W poniedziałek rano ropa lekko odreagowała. Wyraźnie poprawiły się notowania miedzi i srebra. Biały Dom wywiera presję na OPEC.

Ubiegły tydzień był dla ropy katastrofą. Paliwo straciło ponad 11 proc., schodząc w piątek do poziomu 58,4 dol. Tak tanie nie było od ponad 13 miesięcy. W tle tego scenariusza były obawy, że obecnie USA decydują o cenie ropy w większym stopniu niż OPEC. Kartel ma ograniczyć produkcję na spotkaniu w Wiedniu, jednak skala obniżki nie będzie zbyt duża (1,4 mln baryłek) i nie powinno to znacząco wpłynąć na kurs paliwa. Opublikowany w środę odczyt ilości odwiertów w USA nie wskazywał na ich istotną zmianę. Skalę wpływu notowań ropy na cały rynek dobrze pokazuje indeks CRB, który w piątek stracił prawie 3 proc., notując kolejne roczne minimum. Wczoraj tuż przed godz. 8 nastąpiło odreagowanie. Wzrost o 2,5 proc. to dużo, ale niewiele wskazywało na to, że paliwo odrobi straty z piątku.

Miedź ubiegły tydzień zamknęła znacznie lepiej niż ropa, ale trudno mówić o sukcesie cenowym. Wczoraj metal zyskiwał symbolicznie na wartości, podobnie jak aluminium, które drożało zaledwie o 0,13 proc. Coraz słabszy był nikiel, który tracił tylko 0,6 proc., ale utrzymanie tego wyniku oznaczałoby szósty z rzędu spadek.

Udane otwarcie na europejskich parkietach nieznacznie umocniło paliwo, które zbliżyło swój kurs do 60,3 dol. Analitycy zwracają jednak uwagę, że długoterminowe rokowania nie są precyzyjne. Trend gospodarczy w przyszłym roku długo będzie pod znakiem niepewności, a nadzieje na wyraźne ograniczenie produkcji wydają się mało realne, co na pewno utrudni powrót do dawnych kursów. Miedź także umocniła swoje notowania, zwyżkując przed godz. 10 o prawie 0,8 proczawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama