Krecia robota na Czerwonej Planecie

PRZEMYSŁ KOSMICZNY \ Polski udział w lądowaniu na Marsie

numer 2190 - 28.11.2018Gospodarka

Na Marsie wylądowała misja NASA InSight. W badaniu wnętrza Czerwonej Planety swój udział będzie miała polska firma Astronika, która zaprojektowała i wykonała mechanizm napędowy marsjańskiego próbnika „Kret”.

Udział Astroniki w misji Nasa InSight to ważny wkład Polski w badania kosmosu. Mam nadzieję, że takich misji z polskim komponentem będzie więcej – skomentowała minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. – Bez wielu rozwiązań, które powstały z myślą o kosmosie, dziś nie wyobrażamy sobie życia tu, na Ziemi. Dlatego wspieramy polskie firmy i ich przedsięwzięcia w tym zakresie – dodała minister Emilewicz.

W ramach misji na Marsa wysłany został bezzałogowy lądownik, który ma dokonać historycznego zbadania Czerwonej Planety. Jednym z trzech głównych urządzeń, które ze sobą zabrał, jest HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) – instrument do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. HP3 będzie wykonywać pomiary za pomocą „Kreta” – zaawansowanego technologicznie próbnika, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w grunt marsjański. Wykonawcą mechanizmu wbijającego „Kreta” jest polska firma Astronikazawartość zablokowana

Autor: Andrzej Ratajczyk


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się